Notowania

multipleks
01.05.2012 08:00

Multipleks cyfrowy w konsultacji

Około 700 listów, głównie od osób prywatnych, napłynęło dotąd do KRRiT w ramach konsultacji w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Około 700 listów, głównie od osób prywatnych, napłynęło dotąd do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ramach konsultacji w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym. W większości nadesłano je drogą elektroniczną, pocztą - zaledwie kilka.

Umieszczenie w bezpłatnym pierwszym multipleksie (MUX-1) maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które przed końcem 2012 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, telewizja publiczna ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Konsultacje dla odbiorców i nadawców, które KRRiT rozpoczęła pod koniec marca, mają służyć określeniu, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chce też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Cztery miejsca na MUX-1 *Krajowa Rada rozdysponowała w ubiegłym roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: *Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Tę decyzję KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5.

W połowie marca Krajowa Rada poinformowała o podjęciu uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka. W ocenie Krajowej Rady spółka wykonuje koncesję niezgodnie z określonymi w niej warunkami; spółka z zarzutami się nie zgadza. W ostatnim czasie szef KRRiT Jan Dworak poinformował, że sprawa znajdzie swoje rozstrzygnięcie za _ kilkanaście, a może za kilka tygodni _.

Opinie i komentarze w sprawie powyższych kwestii oraz we wszystkich innych sprawach związanych z planowanym konkursem można przesyłać do 2 lipca br. pocztą elektroniczną na adres: konsultacjeuzupmux-1@krrit.gov.pl.

Tradycyjne listy można wysyłać na adres biura KRRiT: Departament Regulacji, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, z dopiskiem _ Konsultacje MUX1 _.

Początkowo w ogłoszeniu o konsultacjach zamieszczony był tylko adres mailowy. Skarga w tej sprawie trafiła do pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, która interweniowała w KRRiT. Szef Krajowej Rady Jan Dworak tłumaczył, że to jedynie niedopatrzenie, a adres pocztowy Krajowej Rady widnieje na jej stronie internetowej.

Czytaj więcej o cyfryzacji telewizji
KRRiT gorsza od Radiokomitetu? Ich zdaniem Tysiące ludzi protestują w obronie Telewizji Trwam. _ Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _ - takie hasła mają wypisane na transparentach.
Ojciec Rydzyk bez koncesji. Były pogróżki W ocenie Rady powodzenia temu przedsięwzięciu nie wróży sytuacja finansowa fundacji Lux Veritatis. Ta zapowiada skargę do sądu.
Spisek przeciwko TV Trwam? KRRiT ujawnia Jan Dworak: _ Decyzja o nieprzyznaniu miejsca na platformie dla Telewizji Trwam to nie jest wyraz walki z Kościołem _.
Zapłacą najbiedniejszym za dekodery cyfrowe _ Mówiło się o tym, że te urządzenia będą kosztowały 300 zł, potem pojawiała się kwota 150 zł. Obecnie można je kupić za 45 zł. _
Tagi: multipleks, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz