Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ zachęca do oglądania odzyskanych dzieł sztuki

0
Podziel się:

Na swojej stronie resort opublikował listę dziesięciu obecnie eksponowanych obiektów. Sprawdź, gdzie można je zobaczyć.

MSZ zachęca do oglądania odzyskanych dzieł sztuki
(hibino/CC/flickr)

Dzieła odzyskane staraniami Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych można oglądać w placówkach w całym kraju. Na swojej stronie resort opublikował listę dziesięciu obecnie eksponowanych obiektów. Najcenniejszym z nich jest obraz _ Madonna z jodłami _ Łukasza Cranacha.

_ Polska straciła w czasie II wojny światowej ponad 500 tys. dzieł _ - przypomniał dyrektor biura rzecznika w MSZ Michał Safianik. Według dyrektora resort odzyskał dotychczas 600 zabytkowych obiektów, rękopisów, obrazów, zbiorów archeologicznych, broni czy nawet czołgów.

Na stronie MSZ można znaleźć listę dziesięciu najcenniejszych spośród odzyskanych dzieł sztuki i mapę, na której zaznaczono miejsca ich ekspozycji. Obiekty są rozproszone po całym kraju, co wynika z podstawowej zasady restytucji - dzieła powracają zawsze tam, skąd zostały zrabowane. _ Na pewno w czasie jednego dnia nie da się wszystkiego obejrzeć, ale planując wakacje można wpisać takie punkty do swojego programu _ - mówił Safianik. Odzyskane dzieła sztuki są eksponowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Raciborzu, Kwidzynie i Szczecinie.

Pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury prof. Wojciech Kowalski nie chciał mówić, o odzyskanie jakich dzieł obecnie stara się MSZ. _ Nikt, kto ma coś w domu lub u siebie w muzeum, nie chce się dowiedzieć z prasy lub z mediów, że to co ma, nie jest jego i powinien to zwrócić _ - tłumaczył.

Podkreślił, że sukces restytucji zależy od państwa, w jakim zrabowane dzieło zostanie odnalezione. Według niego najbardziej przychylni są Amerykanie. _ W Stanach Zjednoczonych podjęto przed wielu laty taką akcję, żeby przywrócić dobre imię muzeom amerykańskim. Muzealnicy przyznają, że amerykańskie muzea po wojnie kupowały niejednokrotnie dzieła, których przeszłości i pochodzenia nie badano. W związku z tym kupiono szereg obiektów zrabowanych podczas wojny _ - mówił prof. Kowalski. Dodał: _ To wszystko stwarza przychylną atmosferę, której nie ma w Europie _.

Najcenniejsze spośród dzieł odzyskanych do tej pory - obraz _ Madonna z jodłami _ Łukasza Cranacha Starszego - można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Podobne obrazy niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu osiągają na aukcjach ceny nawet do 8 mln euro. Dzieło powróciło do Polski w zeszłym roku ze szwajcarskiej diecezji w Sankt Gallen.

Osoby odwiedzające Wrocław mogą także obejrzeć średniowieczny rękopis pochodzący ze zbiorów dawnej Biblioteki Miejskiej. Piętnastowieczna kopia dzieła teologa Thomasa Cantimpratensisa _ Liber de natura rerum _ (z łac. _ Księga o naturze rzeczy _) jest prezentowana w Bibliotece Uniwersytetu we Wrocławiu.

W Muzeum Narodowym w Krakowie można z kolei oglądać środkową część tryptyku _ Madonna z dzieciątkiem _. Skrzydeł do tej pory nie odnaleziono. Obraz został zrabowany i wywieziony z Warszawy prawdopodobnie podczas powstania warszawskiego, należał do kolekcjonera Tadeusza Konopki. Dzieło wróciło do Polski w 2004 r.; wówczas potomkowie właściciela zgodzili się, aby obraz pozostawał w depozycie muzeum przez jakiś czas.

W Bibliotece Jagiellońskiej eksponowane jest z kolei archiwum Jana Szembeka zawierające m.in. księgę historii rodu i średniowieczne akta. Archiwum przekazał bibliotece za pośrednictwem MSZ bratanek polskiego dyplomaty Jana Szembeka, mieszkający w Wielkiej Brytanii Zygmunt Jan Szembek.

W Muzeum Narodowym w Warszawie obecnie można oglądać dwa odzyskane obrazy: _ Chłopi w karczmie _ Adriaena Brouwera i _ Orszak _ Witolda Wojtkiewicza. Ten ostatni przed wojną należał do prywatnego właściciela, dlatego od powrotu do Polski z USA pozostaje w depozycie muzeum, gdzie czeka na spadkobierców kolekcjonera.

W Pałacu w Wilanowie znajduje się z kolei oryginalny odpis _ Traktatu gdańskiego _ zawartego pomiędzy królem Janem III Sobieskim a królem szwedzkim Karolem XI.

Dwie karty z piętnastowiecznego graduału dominikanów są prezentowane w Muzeum w Raciborzu. Ta księga liturgii mszalnej zawierająca religijne pieśni została odnaleziona w ofercie domu aukcyjnego Sothesby's w Londynie w 2004 r.

Do Kwidzynia, gdzie znajduje się oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, trafiła w 2011 r. taca na ofiary dla ubogich z XVII w., która jest prawdopodobnie pierwowzorem lub pamiątkowym egzemplarzem srebrnej tacy z 1629 r. Oryginał został skradziony z kościoła po zajęciu Kwidzyna przez Armię Czerwoną w 1945 r. Jest nadal poszukiwany.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać dwie kwatery z ołtarza ufundowanego na początku XVI w. przez księcia pomorskiego Bogusława X. W czasie wojny cenne zbiory muzealne wraz z kwaterami ołtarza ukryto w kilku miejscach na Pomorzu. Po odnalezieniu części skrytek przez Armię Czerwoną cztery płaskorzeźby zostały wywiezione do ZSRS. Dwie z nich zwrócono, dwie uznawano przez lata za zaginione. Po odnalezieniu ich przez MSZ w ryskim Muzeum Sztuki Zagranicznej Łotwa zwróciła je Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.msz.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)