Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ Polski i Ukrainy rozpoczęły konsultacje w Kijowie

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych podpiszą dziś plan współpracy między resortami dyplomacji obu krajów na lata 2014-2015.

MSZ Polski i Ukrainy rozpoczęły konsultacje w Kijowie
(PAP/Paweł Supernak)
bESwkEIB

Przed spotkaniem w szerszym gronie ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Andrij Deszczyca rozmawiali w cztery oczy. Otwierając konsultacje, Sikorski zaznaczył, że Polska wspiera integralność terytorialną Ukrainy. Wyraził nadzieję, że uda się jej podpisać umowę stowarzyszeniową z UE po wyborach prezydenckich 25 maja. Podkreślił, że będzie je obserwować ponad 100 Polaków.

_ - Ci, którzy są zmartwieni przemocą podczas wyborów, powinni zaprzestać finansowania tych, którzy dopuszczają się przemocy _ - powiedział Sikorski. Dodał, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której rozmowy o sprawach Ukrainy odbywałyby się bez przedstawicieli jej władz. _ Zasada "nic o nas bez nas" pasuje tu jak ulał _ - zaznaczył.

Sikorski podkreślił, że Ukraina powinna przyjąć przepisy antykorupcyjne oraz wyraził nadzieję, że _ najszybciej jak to możliwe _ będzie wprowadzony ruch bezwizowy między Ukrainą a UE.

bESwkEID

Sikorski i Deszczyca podpiszą dziś plan współpracy między resortami dyplomacji obu krajów na lata 2014-2015. Zakłada on m.in. konsultacje polityczne przedstawicieli państw Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej z władzami Ukrainy, a także cykliczne narady ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy oraz organizowanie w Polsce szkoleń dla ukraińskich dyplomatów.

Swoją wizytę na Ukrainie Sikorski rozpoczął wczoraj wieczorem rozmową z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Omówiono sytuację wewnętrzną Ukrainy, zwłaszcza zaawansowanie reform zalecanych przez MFW oraz reformę samorządową kraju zakładającą decentralizację - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Sikorski przekazał Jaceniukowi katalog najważniejszych problemów polskich firm w dostępie do ukraińskiego rynku. Znalazły się w nim nieterminowy zwrot podatku VAT nadpłacanego przez polskich inwestorów, trudności z odprawą celną towarów eksportowanych na Ukrainę, złe funkcjonowanie systemu fiskalnego, trudności z dochodzeniem roszczeń, zakaz importu z Polski wołowiny i mięsa wieprzowego. Dziś Sikorski spotka się z pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski o związku z ukraińską firmą Właścicielem spółki jest Mykoła Złoczewski - biznesmen związany z ekipą byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Sikorski: "To nowa era w polityce zagranicznej" Minister wziął udział w Brukseli w debacie zorganizowanej przez think tank Carnegie Europe zatytułowanej _ Bezpieczeństwo UE w kontekście kryzysu na Ukrainie _.
Polska wyśle obserwatorów na Ukrainę Zapowiedział to minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
bESwkEJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)