Notowania

Monarchia w Wielkiej Brytanii. Książe Karol pobił rekord i jest od dziś najstarszym następcą tronu

Karol skończył dziś dokładnie 64 lata, 10 miesięcy i 7 dni. O jeden dzień mniej miał poprzedni najstarszy następca tronu w momencie, gdy został królem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.la-moncloa.es/public domain/wikimedia)

Najstarszy syn Elżbiety II, 64-letni książę Walii Karol pobił dziś rekord Wilhelma IV, stając się najstarszym wiekiem następcą tronu w historii brytyjskiej monarchii.

Wilhelm IV objął tron po śmierci brata Jerzego IV w 1830 roku, mając 64 lata, 10 miesięcy i 6 dni. Książę Karol przekroczył ten próg woraj. 65 lat skończy w listopadzie br. W lipcu został dziadkiem.

Ważna różnica między nimi polega na tym, że książę William (Wilhelm IV) nie był brany pod uwagę jako głowa państwa do czasu osiągnięcia wieku dojrzałego, a o księciu Walii wiadomo, iż jest następcą tronu od trzeciego roku życia. W 1952 roku, po śmierci Jerzego VI, tron przypadł jego matce Elżbiecie.

Przed dwoma laty książę Walii stał się najdłużej pełniącym obowiązki prawowitym dziedzicem tronu (ang. heir apparent), bijąc rekord należący do syna Wiktorii Edwarda VII (urodzonego w 1841 roku, panującego w latach 1901-10) wynoszący 59 lat, dwa miesiące i 13 dni.

Od Edwarda VII różni Karola to, że ten pierwszy urodził się jako prawowity następca tronu, ponieważ jego matka Wiktoria już panowała.

Jako posiadacz tytułu księcia Walii, od XIII wieku przyznawanego następcy tronu, książę Karol ustępuje starszeństwa Jerzemu IV i Edwardowi VII. Elżbieta II nadała mu ten tytuł, gdy miał 9 lat. Edward VII otrzymał go, gdy miał niespełna miesiąc, a Jerzy IV w kilka dni po urodzeniu.

W historii brytyjskiej monarchii rekord najstarszego wiekiem następcy tronu, który nigdy na tronie nie zasiadł, należy do Zofii Hanowerskiej, wnuczki pierwszego wspólnego króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Zmarła ona w 1714 roku w wieku 83 lat, na dwa miesiące przed śmiercią królowej Anny.

Rekord najdłuższego panowania na brytyjskim tronie wciąż należy do królowej Wiktorii (panowała w latach 1837-1901).

Światowym rekordzistą w długości zasiadania na tronie jest król Tajlandii Rama IX, który odziedziczył tron 9 czerwca 1946 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Książę Karol musiał zamknąć swój biznes Spadający popyt i rosnące ceny zmusiły brytyjskiego następcę tronu do zamknięcia sklepu z organicznymi warzywami i owocami.
Brytyjczycy chcą, by kraj pozostał monarchią 66 proc. Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek ComRes sądzi, że dla ich ojczyzny będzie lepiej, aby pozostała monarchią.
Królowa Elbieta II dostanie podwyżkę. Ile? Brytyjska monarchini otrzyma blisko 38 mln funtów.
Tagi: monarchia w wielkiej brytanii, książę karol, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz