Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
monarchia w hiszpanii
17.06.2014 21:19

Monarchia w Hiszpanii. Parlament przyjął abdykację Juana Carlosa I

Nowy król, Filip VI, zostanie proklamowany pojutrze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Senat zagłosował za abdykacją dotychczasowego króla

Hiszpański Senat przyjął dziś ustawę o abdykacji króla Juana Carlosa I, co otwiera drogę do proklamowania nowego króla Filipa VI. Nastąpi to pojutrze na zgromadzeniu Kortezów, obu izb parlamentu.

Przeciwko abdykacji króla głosowało pięciu senatorów, a 20 wstrzymało się od głosu.

W ubiegłym tygodniu ustawa dotycząca abdykacji króla została uchwalona przez izbę niższą parlamentu, tj. przez Kongres Deputowanych.

Otwiera to drogę do proklamowania nowym królem Hiszpanii 46-letniego księcia Filipa, który obejmie w czwartek tron jako Filip VI. Jego 41-letnia małżonka, była dziennikarka, księżna Letizia będzie pierwszą królową Hiszpanii nie wywodzącą się z arystokracji, a ich ośmioletnia córeczka Leonor odziedziczy po ojcu tytuł - stanie się księżniczką Asturii - i będzie najmłodszą następczynią tronu w Europie.

Abdykacja Juana Carlosa jest wydarzeniem bez precedensu od ustanowienia w Hiszpanii w trzy lata po śmierci dyktatora Francisco Franco ustroju demokratycznego poprzez przyjęcie nowej, demokratycznej konstytucji. Juan Carlos przyczynił się w ogromnej mierze do jej uchwalenia wbrew oporom starego, frankistowskiego aparatu władzy. Uczynił to wbrew zamierzeniom i zabiegom legislacyjnym gen. Franco, który chciał uczynić z niego monarchę absolutnego i przygotowywał do roli gwaranta przetrwania dyktatury po swojej śmierci.

76-letni Juan Carlos wraz z królową Zofią wydali we wtorek ostatnie, pożegnalne przyjęcie w pałacu królewskim Zarzuela, na którym był obecny premier Hiszpanii Mariano Rajoy i inni czołowi politycy rządzącej Partii Ludowej i opozycji, a także przedstawiciele związków zawodowych. Wśród gości był także przewodniczący Kongresu Deputowanych Jesus Posada, który powrócił tego dnia z Warszawy, gdzie uczestniczył w hiszpańsko-polskim forum parlamentarnym.

Po abdykacji, którą złoży w środę, Juan Carlos otrzyma stopień kapitana generalnego Sił Zbrojnych w rezerwie i będzie korzystał z takich samych praw, jak każdy wojskowy rezerwy - ogłosił w środę hiszpański minister obrony Pedro Morenes.

Historycznie stopień kapitana generalnego był w Hiszpanii zarezerwowany dla dowódców armii królewskiej i dowódców okręgów wojskowych oraz zbliżony do tytułu wicekróla w koloniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak zmienić króla? Parlament debatuje Mianowany na następcę Juana Carlosa Książę Filip może zostać ogłoszony królem już 19 czerwca.
Hiszpanie protestują przeciw monarchii Demonstracje, do udziału w których zachęcały ugrupowania lewicowe, odbyły się w około 40 miastach.
Abdykacja króla ukazała luki w Konstytucji W Hiszpanii rozpoczął się proces przekazania tronu przez króla Juana Carlosa księciu Filipowi. Są jednak problemy.
Tagi: monarchia w hiszpanii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz