Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
29.07.2014 11:44

Modernizacja kolei. Rząd zajmie się ustawami na posiedzeniu

Posiedzenie Rady Ministrów prowadzi wicepremier Janusz Piechociński (PSL), ponieważ premier Donald Tusk jest po zabiegu stawu barkowego i przechodzi rehabilitację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nikada/iStockphoto)

Rada Ministrów na rozpoczętym dzisiaj po godzinie 11 posiedzeniu zajmie się projektem zmian w prawie farmaceutycznym, który ma zapobiegać wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do obiegu oraz aktualizacją programu inwestycji kolejowych do roku 2015.

Posiedzenie Rady Ministrów prowadzi wicepremier Janusz Piechociński (PSL), ponieważ premier Donald Tusk jest po zabiegu stawu barkowego i przechodzi rehabilitację. Rzeczniczka rządu Małgorzata-Kidawa Błońska powiedziała, że od przyszłego tygodnia premier powinien wrócić do pracy i wszystkie działania oraz plany będą zrealizowane zgodnie z harmonogramem.

Projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dostosowuje prawo do dyrektywy UE w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnej dystrybucji. Projekt wprowadza definicje: dobrej praktyki dystrybucji substancji czynnych, dobrej praktyki wytwarzania, a także sfałszowanego produktu leczniczego.

Proponowane przepisy dotyczą ponadto przeprowadzania przez inspektorów Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego inspekcji w zakładach produkujących lub importujących produkty lecznicze. Taką inspekcję GIF na wniosek wytwórcy lub importera produktów leczniczych przeprowadzi m.in. w celu wydania zaświadczenia stanowiącego certyfikat potwierdzający spełnianie wymagań dobrej praktyki wytwarzania lub dobrej praktyki dystrybucyjnej.

Rząd zajmie się również aktualizacją _ Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2015 _. Zmiany są konieczne ze względu na przesunięcia harmonogramów realizacji głównych inwestycji kolejowych. Zgodnie z ostatnią aktualizacją z listopada 2013 roku, w latach 2013-2015 na 140 inwestycji kolejowych zostanie wydanych 24,9 mld zł, z tej kwoty 13,2 mld zł ma pochodzić z funduszy unijnych.

_ - Wieloletni program inwestycji kolejowych do roku 2015 _ jest kontynuacją programu rządowego z 2011 r, jest realizowany z wykorzystaniem środków budżetu UE na lata 2007-2013, który zakłada możliwość ponoszenia wydatków do końca 2015 r.

W programie uwzględniono m.in. modernizację linii z Warszawy do Trójmiasta; modernizację torów Centralnej Magistrali Kolejowej między Warszawą a Katowicami i Krakowem, umożliwiającą zwiększenie prędkości jazdy pociągów do 200 km/h; budowę połączeń kolejowych z portami lotniczymi oraz morskimi; utworzenie połączenia kolejowego między Warszawą i Wrocławiem przez Częstochowę, a także wdrożenia systemów zarzadzania ruchem kolejowym.

Rząd ma zaakceptować też rozporządzenia resortu administracji i cyfryzacji w sprawie połączenia miasta i gminy Zielona Góra, a także o zmianie granic powiatu zielonogórskiego. To pierwszy przypadek realizacji forsowanych przez MAC pomysłów łączenia miast i okalających je gmin. Ma to przynieść spore oszczędności budżetowe (w całej Polsce jest 158 takich miast otoczonych gminami), a zachęty do łączenia się jednostek samorządów zawiera przyjęty w czerwcu przez rząd projekt ustawy samorządowej.

W przypadku Zielonej Góry za połączeniem opowiedzieli się zarówno mieszkańcy gminy, jak i miasta. Ci pierwsi podczas referendum lokalnego, a drudzy w czasie przeprowadzonych w Zielonej Górze konsultacji społecznych.

Najwięcej problemów było z pozytywną decyzją Rady Gminy Zielona Góra, a brak takiej zgody stawiał pod znakiem zapytania możliwość połączenia miasta z gminą od 1 stycznia 2015 r., jak jest to planowane, a także przyznania samorządowi ministerialnego bonusu w kwocie 100 mln zł za tzw. zgodne połączenie. W końcu jednak rada gminy zielonogórskiej zaakceptowała decyzję o połączeniu z miastem.

Po ewentualnym połączeniu liczba mieszkańców Zielonej Góry wzrośnie z ok. 118 tys. do ok. 136 tys., natomiast powierzchnia powiększy się z 58 km kw. do 278 km kw. Tym samym Zielona Góra stanie się obszarowo większa od Poznania. Z powodu połączenia miasta i gminy opóźnione prawdopodobnie będą wybory do nowej rady miasta - odbędą się już w 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze o pakiecie kolejkowym. Są obawy _ - W onkologii zwłoka związana z oczekiwaniem przekłada się na niepotrzebne śmierci - _ mówią specjaliści.
Pakiet kolejkowy czeka na podpis prezydenta Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość.
Pendolino wyjedzie na tory w grudniu? Dokument trafił do Urzędu Transportu Kolejowego. _ To dobry krok _ - ocenia PKP.
Kupili konduktorom tablety za ponad milion złotych. Po co? Tłumaczy członek zarządu PKP Intercity Rozmawiamy z Pawłem Hordyńskim, odpowiedzialnym za finanse spółki PKP Intercity.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz