Notowania

ubezpieczenia
13.08.2011 07:06

Mocny cios w Obamę. Zadali go sędziowie

Podważyli kluczowy element uchwalonej w ubiegłym roku reformy ochrony zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego przez wszystkich obywateli - kluczowy element uchwalonej w ubiegłym roku reformy ochrony zdrowia - jest niezgodny z konstytucją - orzekł w piątek federalny sąd apelacyjny w Atlancie.

Stosunkiem głosów 2 do 1 sąd uznał, że Kongres nie może zmuszać Amerykanów do wykupienia ubezpieczenia medycznego. Werdykt jest zwycięstwem władz 26 stanów, które zakwestionowały w sądach legalność obowiązkowego ubezpieczenia się na wypadek problemów ze zdrowiem.

Sąd w Atlancie zwrócił uwagę, że nawet w okresie Wielkiego Kryzysu w latach 30. poprzedniego stulecia i w czasie II wojny światowej _ Kongres nigdy nie wymagał od obywateli wykupienia obligacji rządowych na wydatki wojenne _, ani nie zmuszał ich np. do większego oszczędzania.

Orzeczenie sądu apelacyjnego w Atlancie kłóci się z orzeczeniem sądu apelacyjnego w Cincinnati w stanie Ohio, który zdecydował, że obowiązek ubezpieczeń medycznych jest zgodny z konstytucją.

Sprawę będzie musiał zatem rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Jego werdykt zapadnie prawdopodobnie w przyszłym roku, czyli w okresie kampanii przed wyborami prezydenta i do Kongresu.

W kręgach Demokratów reforma ochrony zdrowia uchodzi za największy dotychczas sukces prezydenta Baracka Obamy. Jest jednak mało popularna w społeczeństwie, co wykorzystują Republikanie do atakowania prezydenta.

O sporach o ubezpieczenia zdrowotne w USA czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;reformy;-;wielka;porazka;obamy,33,0,756769.html) Koniec reformy - wielka porażka Obamy Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała odwołanie ustawy zdrowotnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t93297.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przeciwnicy;reformy;zdrowotnej;w;usa;ida;do;sadu,83,0,602195.html) Przeciwnicy reformy zdrowotnej w USA idą do sądu Uważają, że obowiązkowe ubezpieczenie jest sprzeczne z konstytucją.
Tagi: ubezpieczenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz