Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mobilna telewizja. Porozumienie 4 sieci komórkowych niedozwolone według UOKiK

0
Podziel się:

Apelacja dotyczy wyroku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z czerwca 2015 roku.

Mobilna telewizja. Porozumienie 4 sieci komórkowych niedozwolone według UOKiK
(NARONG SANGNAK)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) złoży apelację od wyroku w sprawie porozumienia czterech największych operatorów telefonii komórkowej. Decyzję w tej sprawie uchylił w czerwcu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa dotyczyła konkursu UKE na rezerwację częstotliwości umożliwiających m.in. odbiór telewizji w telefonie w technologii cyfrowej.

"Apelacja dotyczy wyroku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z czerwca 2015 roku Uchylił on wówczas decyzję Urzędu z listopada 2011 roku stwierdzającą niedozwolone porozumienie pomiędzy czterema największymi operatorami telefonii komórkowej - Polkomtelem, Polską Telefonią Cyfrową (obecnie T-Mobile), PTK Centertelem (obecnie Orange)
oraz P4. Sprawa dotyczyła konkursu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości umożliwiających m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w technologii cyfrowej (DVB-H)" - czytamy w komunikacie.

Urząd przypomniał, że startowały w przetargu dwa podmioty - spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez czterech operatorów komórkowych, m.in. po uzyskaniu zgody UOKIK na koncentrację. Rezerwację częstotliwości otrzymał Info-TV-FM. Świadczenie usług odbiorcom indywidualnym na szeroką skalę wymagało podpisania umów z operatorami telefonii komórkowej.

"W opinii Urzędu, uczestnicy konsorcjum Mobile TV po przegranym przetargu zawarli niedozwolone porozumienie i ustalali sposób zachowania wobec wygranej spółki, wymieniali między sobą poufne informacje oraz uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty hurtowej Info-TV-FM. W czerwcu 2015 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił tę decyzję. SOKiK stwierdził, że działania operatorów były zgodne z prawem. Wskazał m.in., że porozumienie nie miało antykonkurencyjnego skutku, a Urząd, wydając wcześniej zgodę na utworzenie konsorcjum, nie mógł badać legalności jego działań"- czytamy dalej.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku Urząd zdecydował o złożeniu apelacji w tej sprawie.

W opinii UOKiK, sąd m.in. nie wziął pod uwagę, że niezależnie od skutku porozumienia miało ono antykonkurencyjny cel, co jest niezgodne zarówno z polską ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów jak i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zdaniem Urzędu, sąd również zbyt szeroko zinterpretował zgodę na utworzenie konsorcjum. Zgoda prezesa UOKiK na koncentrację nie zawiera przyzwolenia na stosowanie przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję, bez względu na to czy pozostają w związku z przedmiotem działalności utworzonego podmiotu, podał również Urząd.

Po złożeniu apelacji sprawę będzie rozpatrywał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

telekomunikacja
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)