Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mobbing w pracy. Szefowa ARiMR skazana

0
Podziel się:

Zmuszała pracowników do pracy w nadgodzinach, których nie ewidencjonowano, i to bez celu, tylko po to, by byli do jej dyspozycji.

Mobbing w pracy. Szefowa ARiMR skazana
(Reporter)

Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał w mocy wyrok w sprawie byłej dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, skazanej za mobbing na karę roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Dodatkowo - jak poinformował rzecznik sądu Marcin Chałoński - sąd okręgowy utrzymał orzeczony wcześniej dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji publicznej.

Sąd zamienił natomiast orzeczoną wcześniej karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za trzy inne zarzuty dotyczące poświadczenia nieprawdy oraz przekroczenia uprawnień - na karę grzywny w łącznej wysokości 6 tys. zł. W ocenie sądu te przestępstwa są dużo mniejszej wagi gatunkowej niż mobbing. Sąd stwierdził też, że oskarżona nie naruszyła przez te czyny ważnego interesu publicznego i uznał, że kara grzywny będzie wystarczająco dolegliwa.

Sąd Okręgowy uniewinnił też oskarżonego o podrobienie dwóch dokumentów pracownika ARiMR, Mariusza O. Wcześniej sąd rejonowy warunkowo umorzył postępowanie na rok, kwalifikując ten czyn jako wypadek mniejszej wagi.

W lipcu ub. roku sąd rejonowy uznał, że oskarżona od końca marca do października 2006 roku pełniąc funkcję dyrektora świętokrzyskiego oddziału ARiMR uporczywie i złośliwe naruszała prawa pracownicze 11 osób. Zdaniem sądu oskarżona naruszyła wynikające z Kodeksu pracy prawo do godności pracownika, prawo do odpoczynku, a także przepis mówiący o tym, że pracownicy mają równe prawa.

W ocenie sądu oskarżona naruszyła także przepis, który określa, że mobbingiem są działania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, powodujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, mające na celu poniżenie, ośmieszenie, izolowanie pracownika.

Według sądu oskarżona zmuszała pracowników do pracy w nadgodzinach, których nie ewidencjonowano, i to bez celu, tylko po to, by byli do jej dyspozycji. Złośliwie przetrzymywała pisma, czym zmuszała pracowników do pozostawania po godzinach w biurze. Zastraszała zwolnieniem z pracy, podważała kwalifikacje, nękała, krzyczała w obecności innych osób, używała słów uznanych za obelżywe, upokarzała.

W opinii sądu oskarżona sugerowała, że pracownicy popełnili przestępstwa na szkodę pracodawcy. Jednemu pracownikowi cofnęła zgodę na studia podyplomowe. Innego nazywała _ Dziubkiem _, _ Aniołkiem _ i _ Przystojniaczkiem _. Delegowała do pracy niezgodnej z kwalifikacjami. Pomijała w drodze służbowej, ignorowała obecność pracowników. Miała pretensję o to, że ktoś stoi lub siedzi, krytykowała sposób, w jaki pracownik się poruszał.

O sprawie mobbingu w świętokrzyskich strukturach ARiMR zrobiło się głośno w październiku 2006 roku po tym, jak 32-letni pracownik biura Agencji w Ostrowcu Świętokrzyskim popełnił samobójstwo.

Do lokalnych mediów zaczęły wtedy docierać informacje od innych pracowników ARiMR, że powodem desperackiego kroku mężczyzny mogła być zła atmosfera w pracy. 10 grudnia 2007 roku prokuratura umorzyła sprawę samobójstwa z powodu braku znamion czynu zabronionego.

Pod koniec listopada 2006 roku Iwona J. zrezygnowała ze stanowiska dyrektora ARiMR w Kielcach. Znalazła wówczas pracę w Departamencie Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Po przedstawieniu jej zarzutów została zawieszona w pełnieniu obowiązków służbowych. W KPRM pracowała do 1 września 2008 roku. Iwona J. była przewodniczącą Rady Nadzorczej Polskiego Radia Kielce.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają 200 mln zł dla poszkodowanych rolników To pieniądze dla rolników poszkodowanych przez gradobicia, trąby powietrzne, czy burze.
Tutaj powstało 34 tysiące nowych miejsc pracy Wysokość wsparcia zależy od liczby utworzonych miejsc pracy. Na ten cel można otrzymać od 100 do 300 tysięcy złotych.
Takiej zgody w Sejmie już dawno nie było Nowe przepisy pozwolą na udzielanie zaliczek lokalnym grupom działania.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)