Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
imigranci we francji
17.06.2014 23:12

Mniejszości we Francji. Prezydent oburzony linczem na 16-letnim Romie

- To ohydny i niedający się usprawiedliwić czyn - mówi Francois Hollande.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande wyraził oburzenie z powodu _ barbarzyńskiego linczu _ na 16-letnim Romie, dokonanego w piątek na północy Paryża przez nieznanych sprawców. Rumuńskie MSZ wezwało francuskie władze, by ukarały winnych.

16-latek, który został mocno pobity i w piątek odnaleziony nieprzytomny na północnych przedmieściach Paryża, walczy o życie. Młody Darius mógł zostać zaatakowany z powodu rzekomej kradzieży.

Hollande potępił _ ten ohydny i niedający się usprawiedliwić czyn _, który uderza we wszystkie zasady, na których opiera się Republika Francuska. Prezydent zażądał od organów ścigania odnalezienia sprawców tego napadu.

To _ czyn nie do przyjęcia _; odpowiedzialni za niego sprawcy muszą _ zostać jak najszybciej odnalezieni, żeby mogli odpowiedzieć na swe czyny przed wymiarem sprawiedliwości _ - powiedział premier Francji Manuel Valls.

16-latek mieszkał od niedawna ze swą rodziną i innymi Romami w prowizorycznym domu w Pierrefitte-sur-Seine na północnych przedmieściach Paryża. W piątek wieczorem został odnaleziony nieprzytomny w wózku na zakupy z supermarketu, w dzielnicy Cite des Poetes, uważanej przez policję za szemraną.

_ Grupa kilku osób przyszła po niego do obozowiska i zabrała go siłą _ - poinformowało źródło w policji. Nastolatek miał następnie zostać uwięziony w piwnicy, gdzie napastnicy go dotkliwie pobili.

Według źródła związanego ze sprawą, w napadzie wzięło udział około 12 osób.

Chłopiec przebywa obecnie w jednym z paryskich szpitali; jest w śpiączce - poinformowały francuskie źródła sądowe.

Według mera Pierrefitte-sur-Seine, Michela Fourcade'a, w ostatnim czasie na terenie Cite des Poetes zostało skradzionych kilka samochodów, w kilku wybito szyby, co wywołało niechęć okolicznych mieszkańców do społeczności romskiej. Mieszkańcy oskarżyli Romów o te kradzieże.

Rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się we wtorek do władz Francji o powzięcie _ wszelkich niezbędnych kroków w celu zidentyfikowania i doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości odpowiedzialnych za bestialski czyn na nastolatku przypuszczalnie pochodzenia romskiego _. _ Taki czyn nie znajduje żadnego usprawiedliwienia _ - dodano.

Wiele stowarzyszeń sprzeciwia się stygmatyzowaniu Romów we Francji i łączy napaść na młodego Dariusa właśnie z tym zjawiskiem.

Szacuje się, że we Francji mieszka 15-20 tys. Romów. Za rządów centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) w 2010 r. rozpoczęto akcję likwidowania nielegalnych obozowisk. Obecny socjalistyczny prezydent Hollande kontynuuje tę politykę.

Organizacja Amnesty International wzywała w przeszłości władze Francji, by zaprzestały wysiedlania Romów z ich obozowisk. Według AI od stycznia do sierpnia 2013 r. wysiedlenia objęły ponad 10 tys. Romów.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja użyła gazu przeciwko kolejarzom We francuskim Zgromadzeniu Narodowym zaczęła się debata nad rządowym projektem ustawy o reformie kolei. Związkowcy uważają, że to nie uzdrowi państwowego przedsiębiorstwa.
Polska podpisała list intencyjny z Francją Wrześniowy szczyt NATO oraz wzmocnienie współpracy w przestrzeni powietrznej i kosmicznej były głównymi tematami rozmów ministrów obrony Polski i Francji w Paryżu.
Francja prognozuje zyski ze sprzedaży broni Francuski rząd liczy na to, że na sprzedaży broni w 2014 roku Francja zarobi 8 miliardów euro - powiedział francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.
Tagi: imigranci we francji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz