Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniejszości narodowe w Niemczech mają w domach mówić po niemiecku?

1
Podziel się:

Z takim pomysłem wyszła bawarska CSU.

Mniejszości narodowe w Niemczech mają w domach mówić po niemiecku?
(Foto-AG Gymnasium Melle/CC BY-SA 3.0/wikimedia)

Współrządząca w Niemczech bawarska CSU uważa, że obcokrajowcy, którzy chcą zamieszkać na dłużej w Niemczech, powinni nie tylko w miejscach publicznych, ale i w domu mówić po niemiecku. SPD i opozycja szydzą z propozycji bawarskich chadeków.

Zarząd partii przedyskutuje jutro propozycję uchwały, która ma być przyjęta podczas zjazdu CSU w najbliższy weekend w Norymberdze - oświadczył sekretarz generalny partii Andreas Scheuer (na zdjęciu). Proponowany zapis brzmi: _ Ten, kto chce mieszkać tutaj na stałe, powinien być zachęcany do mówienia po niemiecku zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w gronie rodzinnym _.

Inicjatywa bawarskich chadeków spotkała się ze zdecydowanym protestem ich rządowego koalicjanta - SPD. _ CSU znalazła się w krainie absurdu. Można by umrzeć ze śmiechu, gdyby (propozycja) nie groziła wybuchem pożaru _ - powiedziała agencji dpa sekretarz generalna SPD Yasmin Fahimi. _ Myślałam, że czasy, gdy państwo regulowało, co się dzieje w mieszkaniach, mamy już za sobą _ - dodała socjaldemokratka.

Nawet CDU, bratnia partia CSU, zdystansowała się od pomysłu. _ Uważam, że polityków nie powinno obchodzić to, czy w domu mówię po łacinie, klingońsku czy w języku heskim _ - napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU Peter Tauber.

Kolega partyjny Scheuera, bawarski pełnomocnik ds. cudzoziemców Martin Neumeyer nazwał pomysł _ bzdurą _. _ Czy mamy zakładać kamery wideo w kuchniach? _ - zapytał.

Do grona nielicznych zwolenników pomysłu należy znany polityk CDU Wolfgang Bosbach. Znajomość języka jest bardzo ważna dla integracji cudzoziemców, dlatego propozycja, by rozmawiać z dziećmi w domu po niemiecku jest słuszna - powiedział Bosbach.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie będą doradzać eurosceptykom Z ich usług skorzysta młoda partia Alternatywa dla Niemiec.
Zginęła, bo chciała obronić dwie nastolatki W zeszły piątek lekarze stwierdzili u pacjentki śmierć mózgu. Rodzice Tugce podjęli wówczas decyzję o odłączeniu jej od urządzeń podtrzymujących życie.
Prawica atakuje ośrodki dla uchodźców Liczba zamachów w trzech kwartałach tego roku jest wyższa niż wszystkich przestępstw tego rodzaju w latach 2012 i 2013 łącznie.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
karl
3 lata temu
A turyści obcokrajowcy jakim językiem mają mówić na ulicy? Czy policja będzie ich legitymowała?