Notowania

Przejdź na
mniejszość
07.03.2013 17:29

Mniejszość polska na Litwie. Rozwiążą problem?

Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

*Litewska rządowa grupa robocza do spraw problemów mniejszości narodowych * *przedstawiła propozycje rozwiązania spornych kwestii. Grupa proponuje, by nazwiska mniejszości były pisane w oryginale. *

Ponadto w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe mogłaby obowiązywać zasada pisowni ulic również w języku tychże mniejszości.
Antanas Valinis - były długoletni ambasador Litwy w Polsce mówi, że najwięcej dyskusji w grupie roboczej było na temat pisowni nazwisk w oryginale.

Zwyciężyła opinia, że należałoby zezwolić na pisownię nazwisk po polsku, gdyż ludzie mają prawo do swoich autentycznych nazwisk, co gwarantuje też Europejska Konwencja Ochrony Praw Mniejszości Narodowych, którą Litwa ratyfikowała.

Grupa robocza, którą tworzyli przedstawiciele pięciu ministerstw, nie ustaliła, jaki procent przedstawicieli mniejszości narodowych byłby warunkiem umożliwiającym w danej miejscowości nazywanie ulic również w ich języku ojczystym, nie tylko litewskim.

Grupa robocza zaproponowała opracowanie projektu ustawy o mniejszościach narodowych i projektu ustawy o pisowni nazwisk na podstawie przedstawionych przez nią propozycji. Projekty ustaw o pisowni nazwisk w oryginale i o nazewnictwie ulic mają być przedstawione Sejmowi już na wiosennej sesji parlamentarnej, która się rozpoczyna 10 marca.

O prawo do pisowni nazwisk po polsku i do podwójnego nazewnictwa ulic i miejscowości litewscy Polacy walczą od przeszło 20 lat. Prawo do tego gwarantuje im Traktat o Dobrosąsiedzkich Stosunkach i Współpracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy rząd Litwy o stosunkach z Polską W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe.
Litwa: Terminal LNG to cel strategiczny Budowa terminalu LNG w Kłajpedzie jest strategicznym projektem Litwy.
Sąsiad Polski planuje szybko przyjąć euro Rząd w Wilnie zatwierdził plan działań, mających na celu wprowadzenie unijnej waluty już w 2015 roku.
Tagi: mniejszość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz