Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniej o połowę u notariusza

0
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znacznie ograniczyć zarobki notariuszy. Stawki mają spaść o połowę.

Mniej o połowę u notariusza

Dotyczy to osób kupujących dom, mieszkanie lub działkę budowlaną od dewelopera lub na rynku wtórnym, które zapłacą stawkę niższą o połowę. Na to jednak nie chcą zgodzić się notariusze - informuje "Rzeczpospolita"

Resort zmodyfikował swoją poprzednią propozycję dot. taksy notarialnej z jesieni, która wzbudziła spore kontrowersje. Ministerstwo oszacowało, że przeciętne miesięczne dochody notariusza brutto wynoszą 90 tysięcy złotych. To wzbudziło ostry sprzeciw notariuszy. Druga propozycja resortu w praktyce także oznacza obniżkę taksy od transakcji mieszkaniowych o połowę - czytamy w gazecie.

ZOBACZ TAKŻE:

Baza notariuszy w prawo.money.pl W nowym projekcie ministerstwo proponuje obniżenie maksymalnych stawek za czynności notarialne, których wartość przedmiotu przewyższa 60 tys. zł, przy czym im wyższa wartość, tym większa obniżka - podaje dziennik.

Zasadnicza i najbardziej bulwersująca notariuszy propozycja to rozszerzenie katalogu umów, od których maksymalna stawka wynosiłaby połowę stawki podstawowej. Tę połowę zapłacilibyśmy w wypadku aktu notarialnego dokumentującego nabycie: lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego i działki budowlanej. Przykładowo dzisiaj za akt notarialny przy nabyciu mieszkania za 100 tysięcy złotych zapłacimy 1210 zł, po ewentualnej zmianie 585 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć opłaty, które nie trafią do kieszeni notariusza: podatek VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłatę za wpis do księgi wieczystej. Suma ta ulegnie znacznemu powiększeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)