Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mladić
30.05.2011 13:01

Mladić bardzo chory, nie dożyje procesu

Tak twierdzi adwokat byłego dowódcy sił Serbów bośniackich. W czasie gdy się ukrywał przeszedł zawał i dwa udary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/POLITIKA NEWSPAPER)

*Adwokat byłego dowódcy sił Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia, Milosz Szaljić, powiedział w poniedziałek, że jego klient jest tak chory, iż nie dożyje początku swojego procesu. W czasie blisko 16 lat życia w ukrycia Mladić przeszedł dwa udary i zawał. *

Szaljić poprosił o zwołanie konsylium lekarskiego, głównie kardiologa, neurologa i psychiatry, które zbadałoby 69-letniego generała.

Adwokat poinformował, że w poniedziałek po południu złoży do sądu odwołanie w sprawie przekazania Mladicia haskiemu trybunałowi ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

_ - Złożę odwołanie po południu, aby trochę opóźnić bieg spraw, żeby zaraz nie doszło do odesłania Mladicia do Hagi. Teraz wszystko będzie w rękach sądu. Lecz obawiam się, że to nie zależy od sądu, a od tych, którzy obiecali cud, którzy chcą odesłać go jak najszybciej do Hagi i twierdzą, że jest zdolny do uczestniczenia w procesie _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t140434.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki;w;belgradzie;mladic;nasz;serbski;bohater,16,0,840976.html) Zamieszki w Belgradzie: "Mladić, nasz serbski bohater"
Odwołanie adwokata od piątkowej decyzji specjalnego sądu ds. zbrodni wojennych w Belgradzie o odesłaniu Mladicia do Hagi rozpatrywać będzie trzech sędziów, którzy mają maksymalnie trzy dni na wydanie werdyktu. Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do trybunału w Hadze. Po przybyciu do Holandii Mladić zostanie umieszczony w centrum zatrzymań trybunału, które znajduje się w więzieniu w Hadze. Zostanie on doprowadzony do sądu na rozprawę wstępną, gdzie ma złożyć deklaracje, czy przyznaje się do winy.

Rzecznik prokuratora serbskiego ds. zbrodni wojennych Bruno Vekarić potępił w poniedziałek stosowaną przez obronę Mladicia _ strategię przewlekania _ sprawy.

_ Problemy zdrowotne, które (Mladić) ma, nie są niczym niezwykłym u ludzi w jego wieku, a nie dbał o zdrowie, gdy ukrywał się _ - podkreślił Vekarić.

Z kolei rzeczniczka prasowa oenzetowskiego trybunału Nerma Jelaczić wyraziła wątpliwość, by Mladić trafił w poniedziałek do Hagi.

_ Wątpię, czy go dziś zobaczymy. Oczekujemy na informację od serbskich władz. Termin apelacji mija dzisiaj _ - powiedziała.

Według niej data przekazania Mladicia do Hagi _ zależy od tego, ile czasu będą potrzebować serbskie władze na zakończenie spraw proceduralnych _.

Byłego dowódcę sił Serbów bośniackich, poszukiwanego za zbrodnie wojenne w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), zatrzymano w czwartek w Serbii. Jest oskarżony m.in. o masakrę ok. 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 roku w Srebrenicy.

Czytaj w Money.pl

Tagi: mladić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz