Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mistrale dla Rosji. "Towar albo pieniądze"

0
Podziel się

Strona rosyjska już dostała warunki rozwiązania umowy, ale się na nie nie zgodziła.

Mistrale dla Rosji. "Towar albo pieniądze"
(Simon Ghesquiere/Marine Nationale/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bDZOOsgR

Do końca maja Rosja podejmie decyzję w sprawie Mistrali. Na razie rzecznik Kremla dał do zrozumienia, że Moskwa będzie kierowała się zasadą "albo towar, albo pieniądze".

Według Dmitrija Pieskowa, nad rozwiązaniem spornej sytuacji pracują obecnie eksperci.
Paryż ze względu na udział Rosji w kryzysie ukraińskim wstrzymał przekazanie Moskwie dwóch okrętów desantowych typu Mistral. Ponieważ taka sytuacja nie może trwać zbyt długo, Francja zdecydowała się zerwać kontrakt.

Zdaniem dziennika "Kommiersant", strona rosyjska już dostała warunki rozwiązania umowy, ale się na nie nie zgodziła. Moskwa zamiast 785 milionów chce ponad miliarda euro. Chodzi o rekompensatę kosztów związanych z budową Mistrali i czterech śmigłowców desantowych typu "Ka52K", a także dostosowaniem infrastruktury brzegowej. Pytany o tę sprawę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że podczas niedawnego spotkania prezydentów Rosji i Francji uzgodniono zasadę "towar albo pieniądze".

bDZOOsgT

Dodał, że wysokość zwrotu ustalą eksperci. Jednocześnie wiceszef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Anatolij Punczuk potwierdził, że kwestią rozwiązania kontraktu zajmują się eksperci i efekt ich pracy poznamy do końca maja.

Okręt desantowy typu Mistral może przewozić do 40 czołgów, 16 śmigłowców, 450 żołnierzy, a także szpital polowy dla kilkudziesięciu osób. Rosja zamówiła dwie takie jednostki, z których pierwszą o nazwie "Władywostok" miała odebrać już w listopadzie ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie nie kupują już aut. Olbrzymi spadek W kwietniu sprzedaż nowych samochodów w tym kraju spadła o 42 proc. wobec kwietnia 2014 roku.
Moskiewskie metro kończy już 80 lat Tętniące życiem "trzewia Moskwy" to jedna z największych inwestycji współczesnej Rosji. Jego budowa pochłonęła miliardy, dalsza rozbudowa pochłonie biliony.
To grozi Francji miliardowymi stratami Zerwany kontrakt na dostawę do Rosji dwóch okrętów desantowych może przynieść Francji zamiast 1,2 zysku straty wynoszące kilka miliardów euro.
bDZOOshu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)