Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misje polskich żołnierzy w Afganistanie i nad Bałtykiem. Prezydent podpisze wniosek Rady Ministrów?

0
Podziel się:

Rząd skierował do prezydenta wnioski w sprawie użycia polskiej armii poza granicami kraju. Czym będą zajmować się wojskowi?

Misje polskich żołnierzy w Afganistanie i nad Bałtykiem. Prezydent podpisze wniosek Rady Ministrów?
(MON/isaf.wp.mil.pl)

Rząd skierował do prezydenta wnioski w sprawie użycia polskiej armii w Afganistanie oraz krajach bałtyckich. Maksymalnie 150 żołnierzy ma doradzać afgańskim siłom bezpieczeństwa, a do 120 osób zaangażowanych ma być w patrolowanie nieba Litwy, Łotwy i Estonii.

Polski Kontyngent Wojskowy _ Orlik 6 _ weźmie udział w misji patrolowania przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Dyżur będzie trwał od 12 stycznia do 30 kwietnia 2015 r.; faktyczny okres użycia kontyngentu określają daty od 22 grudnia 2014 r. do 15 maja 2015 r. Dodatkowy czas potrzebny jest bowiem m.in. na przetransportowanie sprzętu.

W operacji uczestniczyć ma do 120 żołnierzy i pracowników wojska, na wyposażeniu których znajdą się cztery samoloty MIG-29. Bazą PKW Orlik będzie tradycyjnie miejscowość Szawle na Litwie. Wydatki z budżetu MON związane na tą misją zaplanowano na poziomie 9 mln zł.

Loty patrolowe - w nazewnictwie NATO Air Policing - nad Estonią, Litwą i Łotwą pełnią rotacyjnie samoloty innych państw Sojuszu, ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają lotnictwa bojowego. Celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych.

Misja prowadzona jest w rotacyjnym systemie czteromiesięcznych dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze od 2004 r. Polska armia uczestniczyła w tym przedsięwzięciu pięciokrotnie: w roku 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014.

Rząd skierował w środę do prezydenta także wniosek ws. użycia polskiego kontyngentu w Afganistanie w misji _ Resoute Support _ - _ Stanowcze Wsparcie _ Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Do głównych zadań żołnierzy i pracowników wojska (maksymalnie 150 osób) będzie należało m.in. doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom oraz doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Misja rozpocznie się 1 stycznia 2015 r. i będzie trwać do 30 czerwca 2015 r. Personel kontyngentu zostanie przetransportowany do Afganistanu jeszcze przed końcem operacji ISAF, której mandat wygasa 31 grudnia 2014 r. Polacy będą stacjonowali w bazach Bagram, Kabul i Gamberi. Na roczne wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano kwotę 32 mln zł; przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu MON.

Decyzje o kontynuowaniu pobytu i działalności sił NATO w tym rejonie zapadły podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Chicago w maju 2012 r.; potwierdzone je podczas szczytu w Newport we wrześniu tego roku.

Misja nie będzie miała charakteru bojowego, co oznacza, że przebywający tam żołnierze nie będą uczestniczyć bezpośrednio w zwalczaniu rebeliantów oraz operacjach antynarkotykowych. Głównym celem obecności wojskowej ma być działalność szkoleniowo-doradcza oraz przygotowywanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji odpowiadających za obronę narodową i sprawy wewnętrzne do samodzielnego kierowania i zarządzania zapewniającego bezpieczeństwo w Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent o potrzebie wspierania Ukrainy Zdaniem Bronisława Komorowskiego na Ukrainie mamy teraz do czynienia z _ pauzą strategiczną _.
Kolejne ataki na policjantów. 10 zabitych Według szacunków afgańskiego ministerstwa obrony w zeszłym roku zginęło ponad 4,4 tys. żołnierzy.
Wyślemy wojska do krajów bałtyckich? Na Litwę Polska wyśle cztery samoloty MiG-29 i do 100 żołnierzy i pracowników wojska.
Atak kamikaze w najlepiej strzeżonym budynku Szef policji w Kabulu cudem uniknął śmierci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)