Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misje OBWE. Oni przejmą dowództwo

0
Podziel się:

W tym roku pracami OBWE kieruje Szwajcaria.

Niemiec szef MSZ Frank-Walter Steinmeier
Niemiec szef MSZ Frank-Walter Steinmeier (Armin Kübelbeck/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemcy obejmą w 2016 roku przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - jednomyślnie postanowili dziś w Bazylei przedstawiciele wszystkich 57 krajów członkowskich.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapewnił na spotkaniu OBWE w Szwajcarii, że jego kraj będzie w czasach niebezpiecznych konfliktów, takich jak kryzys ukraiński, pełnił funkcję _ pomostu pomiędzy Wschodem a Zachodem _. Niemcy uczynią wszystko, aby _ umocnić zaufanie i przywrócić dialog _ pomiędzy państwami OBWE - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji cytowany przez agencję dpa.

W tym roku pracami OBWE kieruje Szwajcaria. W przyszłym roku pałeczkę przejmie Serbia. Kraje OBWE zaakceptowały propozycję Szwajcarii w sprawie powołania zespołu osobistości cieszących się międzynarodowym autorytetem, których zadaniem będzie wypracowanie propozycji poprawy bezpieczeństwa w Europie. Przewodniczącym tego gremium został niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger.

OBWE jest ponadregionalną organizacją kontynuującą tradycje istniejącej od lat 70. Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której największym osiągnięciem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego KBWE. Dokument wyrażał wolę współpracy między blokami wojskowo-politycznymi NATO i Układem Warszawskim. Z jednej strony Akt Końcowy potwierdzał powojenne granice w Europie, z drugiej zaś zobowiązywał sygnatariuszy do przestrzegania praw i wolności człowieka. Na ten punkt dokumentu powoływała się opozycja w Polsce i innych krajach w bloku wschodnim.

Platforma współpracy między Wschodem a Zachodem straciła na znaczeniu po zakończeniu zimnej wojny. Po wybuchu konfliktu na Ukrainie doszło do ponownego wzrostu znaczenia OBWE. Obserwatorzy OBWE nadzorują - mimo licznych incydentów - zawieszenie broni na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja nie uzna referendum. Okrągły stół? Berlin wysyła ministra do Kijowa, ma poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu. Janukowycz mówi o _ morderczej juncie _.
Dla Merkel Ukraina wiciąż jest niepodległa Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
Lufthansa protestuje. Sprawdź, co z lotami Pasażerowie linii lotniczych Lufthansa muszą po raz kolejny uzbroić się w cierpliwość.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)