Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Polski wywiad przejął 12,5 tony materiałów wybuchowych

0
Podziel się:

Przejęcie ładunków było możliwe dzięki współpracy polskiego wywiadu z afgańską policją w wyniku monitorowania tras przerzutowych materiałów niebezpiecznych z Pakistanu.

Misja w Afganistanie. Polski wywiad przejął 12,5 tony materiałów wybuchowych
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bFfCnMtN

12,5 tony saletry amonowej, z której można zrobić około 350 improwizowanych ładunków wybuchowych odnalazł polski wywiad wojskowy w Ghazni - poinformował oficer sekcji informacyjno-prasowej XII zmiany PKW kpt. Marcel Podhorodecki.

Przejęcie ładunków było możliwe dzięki współpracy polskiego wywiadu z afgańską policją w wyniku monitorowania tras przerzutowych materiałów niebezpiecznych z Pakistanu do Afganistanu. Został przechwycony, największy w historii polskiej misji w Afganistanie, przemyt półproduktu do tworzenia improwizowanych ładunków wybuchowych.

Saletra była umieszczona w dwóch ciężarówkach. Akcję przejęcia ładunku zabezpieczali żołnierze Zgrupowania Bojowego XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

bFfCnMtP

Posiadanie saletry amonowej w Afganistanie jest zabronione prawem. Produkt jest wykorzystywany przez rebeliantów do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych IED.

Niektóre IED - zwane _ śpiochami _ - na odpalenie czekają nawet tygodniami. Ich produkcja nie tylko nie wymaga wielkich umiejętności, ale nawet nie jest zbyt droga. Saletrę lokalni producenci ładunków wybuchowych mieszają z ropą naftową lub ze sproszkowanym aluminium, dającym srebrny kolor.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m75429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;sily;bezpieczenstwa;udaremnily;zamach;w;kabulu,40,0,1257256.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siły bezpieczeństwa udaremniły zamach Zamachowiec samobójca usiłował wysadzić w powietrze ładunek wybuchowy umieszczony w samochodzie zaparkowanym w pobliżu silnie strzeżonej tzw. zielonej strefy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m245819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganistan;we;krwii;kolejne;zamachy;na;wschodzie,229,0,1257189.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dwa samobójcze zamachy doprowadziły do... Według miejscowych źródeł zginęły co najmniej trzy osoby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m180377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ministrowie;obrony;w;brukseli;o;misji;afganskiej,80,0,1255248.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co z misją w Afganistanie? Ważne rozmowy Przyszłość misji w Afganistanie - to jedno z ważniejszych zagadnień, jakie omówią dziś w Brukseli ministrowie obrony państw NATO.
bFfCnMuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)