Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja OBWE na Ukrainie będzie powiększona pięciokrotnie?

0
Podziel się:

Nie jesteśmy szpiegami, jesteśmy gośćmi - zwrócił się do mieszkańców wschodniej Ukrainy szef misji Adam Kobieracki.

Misja OBWE na Ukrainie będzie powiększona pięciokrotnie?
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEEqHnnV

_ __ Na początek misja składa się ze 100 osób. Mamy możliwość poszerzenia jej do 500 _- oznajmił pełniący obowiązki szefa misji Adam Kobieracki na konferencji prasowej w Charkowie, na wschodzie Ukrainy. Jak dodał, misja chce przede wszystkim jak najszybciej rozmieścić obserwatorów. _ _

_ - Jesteśmy gotowi rozszerzyć tę misję w tydzień-dwa po tym, jak przystąpią do pracy _ - zaznaczył. Szef misji poinformował, że do Charkowa już przyjechało dwóch obserwatorów, a w ciągu najbliższej doby ma do nich dołączyć kolejnych ośmiu.

_ - Jest to misja cywilna i cywilni obserwatorzy. Jedynym celem naszej misji jest zaznajomienie się z sytuacją na Ukrainie i przekazywanie relacji o wydarzeniach, które tu zachodzą, do Wiednia państwom członkowskim OBWE _ - zaznaczył Kobieracki.

bEEqHnnX

Jak zauważył, OBWE musi dokładnie zrozumieć, co się dzieje na Ukrainie, by wnieść swój wkład w rozwiązywanie problemów, wobec których stoi obecnie to państwo. _ - Powinniście widzieć w nas swoich gości, choć my oczywiście chcielibyśmy, byście widzieli w nas także swoich przyjaciół. Nie jesteśmy szpiegami, jesteśmy gośćmi _ - zwrócił się do mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Kobieracki dodał, że celem misji nie jest monitoring wyborów prezydenckich 25 maja i nie będzie ona także prowadzić żadnych śledztw. _ Nasze zadanie to patrzeć, rozmawiać, raportować _ - podkreślił.

W trakcie trwania konferencji prasowej charkowski hotel Reikartz, gdzie się odbywała, był pikietowany przez niewielką grupę osób, trzymających plakaty z napisami _ Go home _ i _ Nie jesteśmy Kosowem, chcemy prawdziwego referendum _. Żądali przybycia obserwatorów na planowany na niedzielę wiec poparcia dla referendum w sprawie federalizacji Ukrainy.

Na konferencji jeden z uczestników wiecu przeczytał posłanie do OBWE w imieniu _ mieszkańców Charkowa, obwodu charkowskiego i całego południa i wschodu Ukrainy _. W posłaniu wyrażono oburzenie _ bezczynnością OBWE, jego polityką podwójnych standardów, przemilczaniem oczywistych faktów przemocy wobec ludzi i obywateli, kłamstwami europejskich, amerykańskich i ukraińskich mediów _.

bEEqHnod

Jedna z dziennikarek zapewniła Kobierackiego, że nie jest to bynajmniej powszechny pogląd mieszkańców Charkowa.

Kobieracki zauważył, że ta dyskusja jest kolejnym dowodem na to, iż obiektywna misja obserwacyjna jest na Ukrainie potrzebna. Misja OBWE ma trwać pół roku, ale w razie konieczności może zostać przedłużona.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO alarmuje: Rosjanie potrzebują kilku dni, by osiągnąć cele na Ukrainie Szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko ostrzega przed interwencją.
Ukraina planuje zbudować terminal LNG Premier podkreślił, że realizacja tego projektu w obwodzie odeskim pozwoli Ukrainie otrzymywać co roku kilka miliardów metrów sześciennych gazu.
Ukraina straciła miliardy przez korupcję _ Są to środki, które założono w budżecie, ale potem zostały one faktycznie rozkradzione. _
bEEqHnoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)