Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mińsk wypuszcza z łagru kolejnego więźnia politycznego

0
Podziel się:

Białoruski więzień Pawał Syramałotau został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie. Został skazany za próbę podpalenia budynku KGB.

Mińsk wypuszcza z łagru kolejnego więźnia politycznego
(selensergen/iStockphoto)

Białoruski więzień polityczny Pawał Syramałotau został w czwartek zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie, gdzie odbywał wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności. Poinformowała o tym jego matka.

Syramałotau podpisał prośbę o ułaskawienie do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Mój syn został w czwartek po obiedzie wsadzony do pociągu i około godz. 18 (godz. 17 czasu polskiego) był już w domu w Bobrujsku - powiedziała Halina Syramałotaua.

21-letni Syramałotau został skazany 18 maja 2011 roku na siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za próbę podpalenia budynku KGB w Bobrujsku.

W incydencie z października 2010 roku roku straty wyniosły równowartość ok. 200 złotych, ale prokurator przekonywała, że trzech oskarżonych - oprócz Syramałotaua jeszcze Jauhen Waśkowicz i Arciom Prakapienka - chcieli zniszczyć cały gmach, a napad na budynek KGB był wyzwaniem rzuconym społeczeństwu i demonstracją bezkarności.

Syramałotau był uważany przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźnia politycznego, gdyż wprawdzie dopuścił się wykroczenia, ale wyrok, jaki otrzymał, był niewspółmierny do popełnionego czynu.

W środę z kolonii karnej w Mohylewie został zwolniony inny białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który odbywał wyrok ponad dwóch lat pozbawienia wolności. Także on napisał do Łukaszenki prośbę o ułaskawienie.

Czytaj więcej w Money.pl
Demokracja w odwrocie. Władzę przejmują... Komentator największej opiniotwórczej niemieckiej gazety zwraca uwagę na fakt, że jeszcze kilka lat temu zdawało się, iż granica między Zachodem a Wschodem zaniknie.
Unia im grozi nałożeniem kolejnych sankcji UE rozważa nałożenie nowych sankcji na reżim białoruski, w tym gospodarczych. Wymaga to jednomyślności krajów członkowskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)