Notowania

podsłuchy
16.12.2009 17:30

Ministerstwo ujawni liczbę podsłuchów

Co roku informację o podsłuchach będzie przedstawiał Sejmowi prokurator generalny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Prokurator generalny będzie przedstawiał Sejmowi coroczną jawną informację o liczbie stosowanych podsłuchów - zapowiedział *minister sprawiedliwościKrzysztof Kwiatkowski. Będzie tak po wprowadzeniu planowanych przez resort zmian przepisów dotyczących stosowania przez policję i służby specjalne kontroli operacyjnej.*

Zdaniem Kwiatkowskiego zmiany doprowadzą do _ uczytelnienia i doprecyzowania przepisów _ oraz _ wzmocnią gwarancje obywatelskie obowiązujące w systemie demokratycznym _. _ - Prokurator generalny będzie przedstawiał wiadomość o liczbie podsłuchów, o które wnosiła policja i poszczególne służby oraz o liczbie odmów sądowych i prokuratorskich na zastosowanie tych czynności _ - powiedział minister o jednej z proponowanych zmian.

Ministerstwo Sprawiedliwości już na przełomie października i listopada informowało o planach zmian dotyczących przepisów o kontroli operacyjnej, czyli podsłuchów, tajnej obserwacji, prowokacji policyjnej itp. O szczegółach przygotowanego projektu przedstawiciele resortu poinformowali dopiero teraz.
Ponadto, jak poinformowało ministerstwo, materiały z podsłuchów po zakończeniu postępowania przygotowawczego uznane za zbędne będą niszczone na mocy decyzji sądu, a na posiedzeniu sądowym w tej sprawie będą mogły wziąć udział strony postępowania. _ - Chodzi nam o sytuację, żeby strony miały prawo wypowiedzieć się, czy faktycznie te materiały ich zdaniem są zbędne _ - mówił prokurator krajowy Edward Zalewski.

Kwiatkowski wskazał natomiast, iż decyzję o zniszczeniu materiałów z kontroli operacyjnej będzie podejmował zawsze niezawisły sąd. Nawet wtedy, gdy nie będzie prowadzone postępowanie karne w oparciu o te materiały.

Zaostrzeniu mają także ulec kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów i wprowadzony zostanie obowiązek dołączenia do wniosku o zgodę na zastosowanie podsłuchu materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek.

_ - Podsłuchy będą mogły być zastosowane wyłącznie wtedy, gdy inne środki stosowane przez służby są bezskuteczne i nieprzydatne _ - mówił minister.

Innym rozwiązaniem projektu jest wprowadzenie obowiązku przekazania przez służby na żądanie sądu lub prokuratora wszelkich materiałów z czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych w związku z postępowaniem karnym o zbrodnie. Materiały zebrane w ramach podsłuchu mogłyby być wykorzystywane tylko i wyłącznie w postępowaniu karnym, do którego je zebrano. Nie mogłyby być one wykorzystywane w innych toczonych równolegle postępowaniach, np. cywilnych czy rodzinnych.

Ponadto materiały uzyskane z podsłuchów, które w ocenie służb są istotne dla bezpieczeństwa państwa, będą mogły być przechowywane dopiero po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego i nie wystarczy tak jak obecnie zgoda szefa służby.

* [ Szmajdziński o **podsłuchach**: To efekt zaniedbań ]( http://news.money.pl/artykul/szmajdzinski;o;podsluchach;to;efekt;zaniedban,202,0,547786.html )
* [ Politycy oburzeni podsłuchiwaniem dziennikarzy ]( http://news.money.pl/artykul/politycy;oburzeni;podsluchiwaniem;dziennikarzy,47,0,547631.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: podsłuchy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz