Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów zaprzecza. "Nie stracimy 3 miliardów złotych"

0
Podziel się:

Premier Ewa Kopacz zażądała raportu w tej sprawie i zaproponowała rozwiązanie.

Ministerstwo Finansów zaprzecza. "Nie stracimy 3 miliardów złotych"
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Ministerstwo Finansów dementuje informacje o miliardowych stratach budżetu w związku z nieopublikowaniem na czas ustawy o spółkach-córkach. Przepisy miały zapobiec wyprowadzaniu pieniędzy do rajów podatkowych przez zagraniczne spółki kontrolowane (CFC) działające w Polsce. Poinformowała również o wprowadzeniu elektronicznego systemu, który umożliwi pilnowanie publikacji ustaw.

Aktualizacja 18:52

Według _ Rzeczpospolitej _, która pisała o sprawie nieopublikowania przepisów przez Rządowe Centrum Legislacyjne w Dzienniku Ustaw, budżet mógł stracić na błędzie 3,3 miliarda złotych. Ministerstwo uważa, że ta suma jest nieprawdziwa.

Resort argumentuje w komunikacie, że w toku prac nad tą regulacją nie wskazywano żadnej kwoty po stronie podatkowej. W uzasadnieniu projektu podkreślano jedynie to, że _ należy liczyć się z pozytywnym wpływem przedmiotowego rozwiązania na dochody sektora finansów publicznych _.

Ministerstwo Finansów przekonuje również, że ani w uzasadnieniu ustawy, ani w tzw. _ Action Plan _, ani w projekcie budżetu nie wskazano nawet przybliżonych szacunków dotyczących wpływu tych przepisów na poziom dochodów budżetu. Resort tłumaczy to brakiem wiarygodnych danych źródłowych.

W komunikacie ministerstwo zaznacza również, że nieprawdziwa jest informacja o prawie 32 miliardach złotych dochodów spółek-córek. Resort argumentuje, że zakres przepisów o CFC odnosi się _ wyłącznie do wąskiej grupy polskich podatników _ posiadających udział w zagranicznych firmach zlokalizowanych w rajach podatkowych.

Raport jutro na stole Kopacz

Kopacz, która w dziś przebywała z wizytą w Brukseli poinformowała dziennikarzy, że rozmawiała o tej sprawie z szefem Rządowego Centrum Legilsacji Maciejem Berkiem i przedstawicielem ministerstwa finansów.

_ - Przed wyjazdem poprosiłam o bardzo szczegółowy raport i kalendarium. Pełny raport będę miała na biurku jak wrócę do Polski, czyli dziś wieczorem lub jutro z samego rana _ - podkreśliłą Kopacz. Jak dodała, raport przygotują minister finansów Mateusz Szczurek i szef RCL.

Premier zapowiedziała też, wprowadzenie systemu elektronicznego, który będzie _ nakazywał pilnowanie _ terminów publikacji ustaw. _ Będziemy mogli krok po kroku prześledzić, na którym etapie zostało to zaniedbane _ - zaznaczyła Kopacz.

W piątek _ Rzeczpospolita _ podała, że zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

Według dziennika państwo miałoby stracić wskutek tego ponad 3 mld zł. Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero w piątek 3 października.

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Produkcja pół litra wódki kosztuje dwa złote. Budżet żyje z akcyzy na używki Z akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe można by utrzymać armię, albo całą służbę zdrowia.
_ Fiskus chce opodatkować tych, którzy przetrwali kryzys _ Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie prowadzi skoordynowanej akcji.
Tyle dni potrzeba, by spłacić daniny publiczne Eksperci podkreślili, że nadal najbardziej obciążone państwowymi daninami są: praca, przedsiębiorczość i świadczenia społeczne.
Eksperci: Rodziny stracą na tym 4,8 mld zł W 2017 r. dochody najuboższych gospodarstw obniżą się przeciętnie o 8,50 zł, a tych najbardziej majętnych - średnio o 106,20 zł - alarmuje Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)