Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zomo
02.02.2010 09:13

Minister złożył kasację w sprawie śmierci Przemyka

Powodem kasacji było przedawnienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Aktualizacja: 11.10

*Istotą kasacji, złożonej do Sądu Najwyższego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest to, że czyny byłego ZOMO-wca Ireneusza K., który uczestniczył w pobiciu Przemyka, nie przedawniły się. *

Szef resortu Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że udział podejrzanego w zabójstwie nie ulega wątpliwości.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Minister dodał, że pobicie, w wyniku którego Przemyk zmarł, było zbrodnią komunistyczną, a więc nie uległo przedawnieniu. Resort sprawiedliwości będzie wyjaśniał, dlaczego prokurator oskarżający Ireneusza K. zgodził się z orzeczeniem sądu, który uznał, iż sprawa się przedawniła i ją umorzył.

_ - Wierzę, że Sąd Najwyższy w sposób absolutnie bezstronny, najbardziej profesjonalny i najbardziej upoważniony dokona ostatecznego rozstrzygnięcia, czy rzeczywiście decyzje dotyczące jednego z zomowców, który uczestniczył w pobiciu, którego bezpośrednim skutkiem była śmierć Grzegorza Przemyka, przedawniły się, czy nie _ - powiedział wcześniej Kwiatkowski.

Grzegorz Przemyk był synem poetki i działaczki opozycji antykomunistycznej, Barbary Sadowskiej. 12 maja 1983 roku został zatrzymany przez milicję i pobity w komisariacie przy ulicy Jezuickiej w Warszawie. Po dwóch dniach zmarł.
W połowie grudnia Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że sprawa karalności ws. śmierci Przemyka przedawniła się już 1 stycznia 2005 r.

Dlatego umorzył proces byłego zomowca Ireneusza K. skazanego wcześniej na 8 lat więzienia za udział w tym pobiciu.

Uzasadnienie tego wyroku miało bardzo formalny charakter, bo sąd nie odnosił się w ogóle do czynu zarzuconego Ireneuszowi K.

Wyrok jest prawomocny. Kasację do SN zapowiadali pełnomocnicy ojca Przemyka.

Tagi: zomo, pobicie, kwiatkowski, minister, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz