Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister do spraw imigracji zdymisjonowany przez sprzątaczkę

0
Podziel się:

Mark Harper będzie pamiętany przede wszystkim z powodu ciężarówek z hasłem "go home", jakie wysłał na londyńskie ulice.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron (Polaris/East News)

Brytyjski minister stanu ds. imigracji Mark Harper podał się do dymisji, gdy dowiedział się, że sprzątaczka, którą zatrudniał, nie miała pozwolenia na pobyt stały w Wielkiej Brytanii - poinformowało biuro premiera Davida Camerona.

Urząd premiera zapewnił, że nie ma przesłanek, by sądzić, że Harper, minister stanu w resorcie spraw wewnętrznych, _ świadomie zatrudniał nielegalną imigrantkę _, niemniej Cameron _ z żalem przyjął jego rezygnację _.

Jak opisuje _ Guardian , kobieta, której narodowości nie podano, została zatrudniona w 2007 roku, by sprzątać mieszkanie Harpera w Londynie. Wtedy otrzymał on kopię jej paszportu i dokument z MSW stwierdzający, że kobieta ma wizę na pobyt stały ( indefinite leave to remain _) oraz prawo do pracy i prowadzenia biznesu.

Harper, w parlamencie od 2005 roku, został ministrem stanu ds. imigracji w 2012 roku. Wówczas, jak zapewnił w relacji przytaczanej przez BBC, ponownie sprawdzał dokumenty zatrudnianej kobiety. Rok później - ponieważ sam nalegał, by pracodawcy i wynajmujący weryfikowali status imigracyjny pracowników i lokatorów - postanowił _ sprawdzić, czy wszystkie dokumenty sprzątaczki są w porządku _.

_ Podjąłem intensywne poszukiwania kopii dokumentów, które wziąłem, ale niestety nie byłem w stanie ich zlokalizować _ - napisał Harper w liście do premiera. W styczniu br. poprosił sprzątaczkę o nowe kopie dokumentów, ale kiedy jego współpracownicy sprawdzili dane w służbach imigracyjnych, okazało się, że kobieta nie ma wizy stałego pobytu.

Harper poinformował o całej sprawie szefową MSW Theresę May. W liście do premiera uznał, że powinien był dokładniej sprawdzać dokumenty, i zapewnił, że jako pracodawca cały czas działał zgodnie z prawem. Jednak podaje się do dymisji, ponieważ jest świadom, że obowiązują go wyższe niż innych standardy. Zaznaczył, że pozostanie w parlamencie.

BBC zauważa w komentarzu, że minister _ prawdopodobnie będzie pamiętany przede wszystkim z powodu ciężarówek z hasłem "go home" i kroków zmierzających do wstrzymania zasiłków dla imigrantów z UE _.

Kampanię, o której mowa w komentarzu, minister zainicjował w zeszłym roku. Po Londynie jeździły umieszczone na ciężarówkach bilboardy z hasłem pod adresem nielegalnych imigrantów: _ Nielegalnie w Wielkiej Brytanii? Wracaj do domu lub licz się z aresztem _ (ang. _ Go home or face arrest _).

Pod koniec zeszłego roku brytyjski rząd ogłosił, że nowi imigranci z Unii Europejskiej będą musieli odczekać trzy miesiące, zanim uzyskają prawo do ubiegania się o niektóre zasiłki i zapomogi. Zapowiedział też deportację bezdomnych imigrantów bez możliwości ponownego przyjazdu przez 12 miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron przestrzega przed niepodległością... Premier podkreślał, że zwolennicy pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie mają siedem miesięcy na uratowanie najbardziej niezwykłego kraju w historii.
Szef włoskiego ZUS podał się do dymisji Apele o dymisję Antonio Mastrapasqua nasiliły się, gdy został on objęty śledztwem w sprawie oszustw finansowych w jednym z prywatnych rzymskich szpitali, którego jest dyrektorem generalnym.
Premierowi Tonemu Blairowi grozi proces? Rodziny około 200 ofiar zamachów bombowych Irlandzkiej Armii Republikańskiej zarzucają mu, że uniemożliwił im dochodzenie odszkodowań od Libii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)