Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller: SLD przywróci Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej

0
Podziel się:

Leszek Miller zapowiedział, że jeżeli jego partia będzie miała w przyszłym Sejmie większy wpływ na decyzje, to dowództwo marynarki wróci do Gdyni.

Miller: SLD przywróci Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej
(PAP/Jakub Kamiński)

Przewodniczący SLD Leszek Miller zapowiedział, że jeżeli jego partia będzie miała w przyszłym Sejmie większy wpływ na decyzje, to dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Od stycznia polskie siły morskie dowodzone są z Warszawy.

_ - Marynarka Wojenna zrosła się z obrazem Pomorza, zwłaszcza Gdyni. Przez prawie 70 lat dowództwo Marynarki Wojennej znajdowało się w Gdyni. I nagle, bez żadnego racjonalnego powodu, rządząca koalicja z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego podjęła decyzję o przeniesieniu dowództwa Marynarki Wojennej do Warszawy. To jest bardzo dotkliwy cios dla Marynarki Wojennej i Gdyni. W nowej strukturze nawet orkiestra Marynarki Wojennej będzie dowodzona z Warszawy _ - powiedział szef SLD w Gdyni na konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu ubiegłego roku.

Były premier ironizował, że jeśli przeniesiono dowództwo MW do stolicy, można by zabiegać teraz o to, aby _ przenieść do Gdyni Brygadę Strzelców Podhalańskich, żeby w jakimś stopniu zastąpić ten uszczerbek _.

_ - Powiem zupełnie szczerze i otwarcie: to jest decyzja głupia. Jestem zażenowany, że prezydent, premier, nie mówiąc już o ministrze obrony narodowej, realizują projekty biurokracji wojskowej, zlokalizowanej głównie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, które to projekty trzeba będzie za kilka lat bardzo gruntownie przebudowywać _ - dodał lider SLD.

Miller uważa, że sami autorzy tej koncepcji przekonają się po kilku latach, że jest ona wadliwa i niesłuszna.

_ - Mogę się zobowiązać, że jeżeli w przyszłości Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie miał więcej do powiedzenia w Sejmie, to przywrócimy stan, który przez wiele lat był funkcjonalny i sprawdzał się. W Sejmie przyjmuje się ustawy, ale kiedy powstaje inna większość, można te ustawy głęboko nowelizować lub w ogóle je unieważniać _ - powiedział przywódca SLD.

Od 1 stycznia w armii obowiązuje nowy system dowodzenia, tj. dwa główne dowództwa zamiast dotychczasowych dowództw sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych; Sztab Generalny w zmienionej roli, taka sama struktura na czas pokoju i wojny.

W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, rozwiązanych z końcem roku, powstały dwa dowództwa połączone - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, odpowiedzialne za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju, oraz Dowództwo Operacyjne RSZ dowodzące (tak jak dotychczasowe Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych) wojskami wydzielonymi do misji zagranicznych i przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny.

Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne są reprezentowane przez swoje inspektoraty w Dowództwie Generalnym RSZ. Nowe rozwiązanie stworzyło m.in. możliwość tego, by prezydent na wniosek premiera wskazywał osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w polskiej armii. Na lepsze? W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych powstały dwa dowództwa połączone - Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Operacyjne RSZ.
Z tego dumny jest minister Siemoniak Kilka projektów legislacyjnych, modernizacja uzbrojenia oraz największe ćwiczenia NATO na terenie Polski o kryptonimie Steadfast Jazz. To - według szefa MON - najważniejsze wydarzenia mijającego roku w wojsku.
Wielkie zmiany w polskiej armii. Znika... Od Nowego Roku w wojsku będą działać dowództwa generalne i operacyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)