Notowania

komisja majątkowa
04.02.2011 14:53

Miller ma raport o zwrocie ziem Kościołowi

Sprawozdanie podsumowuje 20 lat prac Komisji Majątkowej. Teraz dokument ocenią: rząd i kościół.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller otrzymał sprawozdanie podsumowujące 20 lat prac Komisji Majątkowej _- poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Teraz dokument ocenią strony: rządowa i kościelna. *

_ - Współprzewodniczący strony rządowej Komisji Majątkowej przekazał ministrowi Millerowi sprawozdanie podsumowujące 20 lat pracy Komisji. Minister zapoznaje się z materiałem _ - powiedziała Woźniak.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik poinformował, że kwestia zakończenia prac Komisji Majątkowej będzie omawiana podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Pod koniec stycznia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, zakładającą likwidację z dniem 1 marca Komisji Majątkowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości?

Bp Budzik podkreślił, że rządowa nowela była konsultowana ze stroną kościelną. Hierarcha przypomniał, że Kościół sam postulował zakończenie działalności Komisji. Zaznaczył również, że obu stronom: rządowej i kościelnej zależało na szybkim zakończeniu prac.

Biskup przypomniał, że Komisja miała do rozstrzygnięcia ok. 3 tys. spraw, połowa z nich zakończyła się ugodą, zaś kilkaset zostało odrzuconych. _ - Kilkaset spraw zostało orzeczonych po myśli instytucji kościelnych, a niektóre z nich nie zostały uzgodnione. Mogą one być rozstrzygane przez sądy _ - podkreślił hierarcha. Już wcześniej informowano, że do rozstrzygnięcia jest ponad 200 spraw.

Pytany, czy konieczna byłaby dwustronna umowa o zakończeniu prac Komisji Majątkowej między stroną kościelną i rządową, bp Budzik odpowiedział, że _ są różne opinie prawne w tej kwestii _.

Trybunał Konstytucyjny 31 stycznia odroczył posiedzenie dotyczącezbadania wniosku SLD w sprawie konstytucyjności Komisji Majątkowej,nie podano nowego terminu rozprawy.

Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP określiła zasady stosunku państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części.

W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Zajmowała się ona zwrotem majątków, które zgodnie z ustawą z 1950 r. nie podlegały nacjonalizacji, gdyż nie przekraczały 50 hektarów. Często jednak je odbierano, nie wystawiając żadnych pokwitowań.

W 12-osobowym składzie Komisji zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Media donosiły, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

W TK znajduje się także wniosek rzecznika praw obywatelskich, złożony w grudniu ubiegłego roku. RPO kwestionuje brak dwuinstancyjności Komisji Majątkowej. Rzecznik zwrócił także uwagę, że samorządy, które nie mają statusu uczestnika postępowania przed Komisją Majątkową, często muszą zwracać mienie wcześniej zabrane przez państwo. Przed Komisją w imieniu samorządów wypowiadał się rząd.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie w listopadzie ub. roku wszczęła śledztwo z zawiadomienia SLD wobec domniemanych przestępstw w Komisji Majątkowej. Na początku października poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył wniosek, według którego prokuratura powinna zbadać wszystkie postępowania Komisji w ciągu 20 lat jej działalności. Poseł uważa, że członkowie Komisji - orzekając ws. zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali uprawnienia i poświadczali nieprawdę.

Według posła Kopycińskiego powołującego się na dane Komisji, od początku działalności przekazała ona Kościołowi ponad 500 nieruchomości za ponad 24 mld zł i grunty rolne o powierzchni 76 tys. ha.

Zdaniem sekretarza KEP bp. Stanisława Budzika, sumy podawane przez Kopycińskiego są nieprawdziwe. Zdaniem biskupa w ramach prac Komisji Majątkowej Kościół otrzymał z budżetu 107,5 mln zł odszkodowania za mienie utracone w PRL.

Według danych, przekazanych przez współprzewodniczącego Komisji Majątkowej ze strony rządowej Józefa Różańskiego, kwota odszkodowań i rekompensat za mienie zabrane Kościołowi opiewa na ok. 140 mln zł.

Według MSWiA przed Komisją Regulacyjną do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich wszczęto 5504 postępowania; 1928 postępowań zostało zakończonych całkowicie lub częściowo. Wysokość rekompensat i odszkodowań opiewa na blisko 56 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t45778.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ksieza;beda;sie;szkolic;z;in;vitro,228,0,759524.html) Księża będą się szkolić z in vitro To odpowiedź na duże zainteresowanie parafian kwestią zapłodnienia pozaustrojowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t45779.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wielomilionowe;odszkodowanie;dla;parafii,232,0,751848.html) Wielomilionowe odszkodowanie dla parafii Kościół dostanie 75 milionów złotych za grunty przejęte w Poznaniu w czasach PRL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/biskupi;dziekuja;za;wolne;w;trzech;kroli,145,0,746641.html) Biskupi dziękują za wolne w Trzech Króli Podkreślają, że jest to powrót tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz