Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miliony Janukowycza i jego ludzi zamrożone

0
Podziel się:

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości zdecydował o zablokowaniu 170 mln franków szwajcarskich ukraińskich oligarchów.

Miliony Janukowycza i jego ludzi zamrożone
(kmu.gov.ua)

Prokuratura federalna Szwajcarii zamroziła 170 mln franków szwajcarskich w aktywach zgromadzonych na szwajcarskich kontach i należących do obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i ludzi z jego otoczenia - poinformowały szwajcarskie media.

Pod koniec lutego władze Szwajcarii nakazały zamrożenie aktywów 20 Ukraińców, w tym Janukowycza i jego syna Ołeksandra. W marcu rozszerzono tę listę o kolejne dziewięć osób.

Szwajcarska gazeta _ Zentralschweiz am Sonntag _ poinformowała, że prokuratura otworzyła pięć śledztw przeciwko osobom podejrzanym o pranie pieniędzy. Aktywa zamrożone w tych sprawach częściowo pokrywają się z restrykcjami wprowadzonymi wcześniej przez rząd. Doniesień medialnych nie potwierdziła dotychczas federalna prokuratura.

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Nowe władze ukraińskie zarzucają mu m.in. nadużywanie władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego bieżącego roku protestów wymierzonych w jego ekipę.

Po ucieczce z Ukrainy Janukowycz znalazł schronienie w Rosji. W czasie marcowej konferencji prasowej w Rostowie nad Donem oświadczył, że pozostaje nie tylko prawowitym prezydentem kraju, ale także zwierzchnikiem ukraińskich sił zbrojnych. Planowane na 25 maja wybory prezydenckie uznał za niekonstytucyjne i nieprawomocne.

Czytaj więcej w Money.pl
Skradzionz majątek Ukrainy? Pomogą USA i UK Dotychczas zlokalizowano co najmniej 35 mld hrywien czyli około 2,2 mld euro skradzionych aktywów przez reżim obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.
Co dalej z Janukowyczem? Jest deklaracja Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania Ukrainie byłego prezydenta.
_ Nie wydamy Ukrainie Janukowycza _ - _ Z prawnego punktu widzenia jest on na razie prezydentem _ - twierdzą Rosjanie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)