Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Milion wdów na utrzymaniu ZUS

0
Podziel się:

Renty rodzinne nie trafiają do osieroconych dzieci, ale do osób, które mogą pracować. Kosztuje to 6 miliardów złotych rocznie.

Milion wdów na utrzymaniu ZUS
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Jak wynika z danych przygotowanych przez ZUS, dla _ Dziennika Gazety Prawnej _, zdecydowana większość rent rodzinnych nie trafia do dzieci ubezpieczonych, ale do owdowiałych małżonków.

Pracodawcy alarmują, że system rentowy ZUS-u jest niewydolny i wymaga pilnych zmian. Zakład wydaje już na renty rodzinne więcej niż na renty z tytułu niezdolności do pracy.

Hojny system skutecznie dezaktywuje osoby, które mogą pracować. Dlatego pracodawcy z PKPP Lewiatan domagają się zaostrzenia zasad przyznawania tych świadczeń, tak aby nie otrzymywały ich osoby, które mogą pracować.

Swoje propozycje Lewiatan zawarł w białej księdze, zawierającej 35 spraw, którymi powinien się zająć nowy rząd. Pracodawcy proponują między innymi podniesienie wieku uprawniającego do renty po śmierci małżonka do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Czytaj więcej o kondycji ZUS
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/polacy;maja;sposob;na;kryzys;to;chorobowe,253,0,955133.html) Cwani Polacy znaleźli sposób na kryzys Wiele firm przygotowuje się na niepewne czasy i przeprowadza restrukturyzacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t41039.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus;nie;bedzie;mial;pieniedzy;na;emerytury,16,0,951312.html) Znowu zabraknie na emerytury. Zobacz jak wielka jest dziura Zmiany w OFE nie poprawiły sytuacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t93469.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zwolnienie;chorobowe;ile;placa;za;to;firmy,117,0,948341.html) 200 mln dni na zwolnieniu. Zapłacili 23,2 mld zł Nieobecność w pracy polskich pracowników w 2010 roku kosztowała pracodawców oraz ZUS przeszło 23,2 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)