Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miecugow spoliczkowany. KRRiT domaga się kary dla sprawcy

0
Podziel się:

Wszelkie akty agresji fizycznej wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki zawodowe muszą spotkać się z właściwą reakcją organów ścigania - pisze Jan Dworak.

Miecugow spoliczkowany. KRRiT domaga się kary dla sprawcy
(Jan Kucharzyk/East News)

Wszelkie akty agresji fizycznej wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki zawodowe muszą spotkać się z właściwą reakcją organów ścigania, a także z potępieniem opinii publicznej - pisze Jan Dworak, prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (na zdjęciu).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnosi się do incydentu, który miał miejsce 2 sierpnia podczas tegorocznego Przystanku Woodstock. Grzegorz Miecugow został spoliczkowany przez jednego z uczestników wydarzenia, kiedy prowadził program na żywo w TVN24.

_ - Przemoc fizyczna wobec prowadzącego audycję Szkło kontaktowe podczas tegorocznego Przystanku Woodstock redaktora Grzegorza Miecugowa jest kolejnym przykładem wymagającym jednoznacznej reakcji. To czyn niedopuszczalny, nie tylko zabroniony prawem, ale naganny moralnie i godzący w istotę wolnych mediów _ - czytamy w komunikacie przesłanym przez KRRiT.

Jak pisze przewodniczący KRRiT Jan Dworak, agresja wobec dziennikarzy ma szczególny wymiar - _ to atak na swobodę wypowiedzi, która stanowi fundament demokracji i wolności każdego człowieka _.

_ Nikt nie może dzielić mediów na dobre i złe, siłą eliminować tych, które uzna za niewłaściwe, decydować, kto i jak może publicznie zabierać głos. Próba relatywizacji lub usprawiedliwień zachowań agresywnych wobec dziennikarzy w istocie stanowi przyzwolenie na obecność przemocy w mediach. Oznacza to, że elementem publicznego sporu mogą być już nie tylko argumenty, ale także fizyczna przemoc wobec oponentów _ - podano w komunikacie KRRiT.

Jak czytamy w komunikacie Rady, wszelkie akty agresji fizycznej wobec dziennikarzy wykonujących swoje obowiązki zawodowe, niezależnie od ich motywacji, muszą spotkać się z właściwą reakcją organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także z potępieniem opinii publicznej. _ Szczególnie ważna jest jednoznaczna postawa stowarzyszeń i organizacji zawodowych dziennikarzy. W takich sprawach nie można milczeć _ - uważa KRRiT.

Rada apeluje więc do dziennikarzy i ich organizacji zawodowych m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Towarzystwa Dziennikarskiego, o jednoznaczne potępienie agresji wobec dziennikarzy i obronę podstawowych zasad demokratycznego systemu opartego na wolności mediów i wolności słowa.

Przewodniczący KRRiT zwraca uwagę, że organa państwa odpowiedzialne za porządek publiczny muszą zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprez masowych. W planach ochrony przebiegu takich imprez powinny być uwzględnione warunki pracy ekip dziennikarskich, a w razie potrzeby - ich ochrona.

KRRiT przypomina, że w 2010 roku wyraziła sprzeciw wobec zachowania uczestników XIX pielgrzymki Radia Maryja, którzy siłą uniemożliwili wykonywanie obowiązków dziennikarskich ekipie Telewizji Polsat. Sprawca napaści na dziennikarza został ukarany przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. W 2011 roku przeciwstawiła się brutalnym zachowaniom wobec dziennikarzy relacjonujących obchody Dnia Niepodległości. Podczas ulicznych ekscesów zniszczono wówczas telewizyjne samochody transmisyjne.

25-letni Oskar W. pochodzący z Białegostoku, który zaatakował Miecugowa, usłyszał zarzuty ataku na dziennikarza oraz zakłócenia porządku imprezy masowej. Postawiono mu zarzut z art. 43 prawa prasowego, mówiący, że _ kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 _. Dodatkowo odpowie on za zakłócenie porządku imprezy masowej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m85895.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/media;murdocha;walcza;z;premierem;australii,113,0,1362289.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Media Murdocha walczą z premierem Australii Potentat stara się zniweczyć szanse premiera Kevina Rudda na zwycięstwo wyborcze.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/101/278885_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci/przystanek-woodstock---na-koncerty-przyjechalo-450-tys-ludzi,0,1357764.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 450 tys. ludzi na Woodstocku - _ Wszystkich Was podziwiamy, że macie siłę w tym upale być tu razem z nami _ - mówił Jerzy Owsiak do tłumu zebranego pod sceną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m278879.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przystanek;woodstock;incydent;z;miecugowem;nie;zmieni;filozofii;imprezy,239,0,1357807.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Incydent nie zmieni przystanku Woodstock Jerzy Owsiak ma nadzieję, że wczorajszy zajście może stać się pozytywnym katalizatorem, który będzie niósł pokojową ideę w świat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)