Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Michał Boni: Założenia do ustawy będą gotowe w połowie roku

0
Podziel się:

To, czy uda się je zakończyć już wiosną, czy dopiero przed wakacjami, zależy od tempa pracy ekspertów.

Michał Boni: Założenia do ustawy będą gotowe w połowie roku
(Iwanczuk/Reporter)

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spodziewa się, że w połowie tego roku będą gotowe założenia nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej.

_ - Myślę, że gdzieś około połowy roku, nawet przed, będziemy mogli powiedzieć dokładnie, jak chcemy dalej nad tym pracować. Chciałbym, żeby były wtedy założenia projektu _ - powiedział szef MAC.

Dodał, że w tej sprawie trwają cały czas prace studialne, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. To, czy uda się je zakończyć już wiosną, czy dopiero przed wakacjami, zależy od tempa pracy ekspertów.

_ - Wiadomo, że toczy się dyskusja, jak wyznaczyć granicę między tym, co jest dostępne, a tym, co z różnych powodów może być oklauzulowane. To jest to, co wzbudziło dyskusję przy okazji senackiej poprawki do ustawy. I nad tym pracujemy, bo to jest też nasze zobowiązanie w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego _ - wskazał minister.

Trybunał Konstytucyjny uznał wiosną zeszłego roku, że przepis ograniczający dostęp do informacji publicznej - ze względu na ważny interes gospodarczy państwa - wprowadzono do ustawy w niekonstytucyjny sposób. Zawierająca ten przepis poprawka została zgłoszona przez senatora PO Marka Rockiego i wprowadzona do ustawy podczas prac senackich. Nowelizację zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski, uznając, że Senat przekroczył tu swoje kompetencje. TK orzekł, że Senat nie może wprowadzać poprawek, które wykraczają poza materię ustawy przekazanej przez Sejm.

Boni dodał, że zakres prowadzonych prac częściowo zahacza także o kwestie dyskutowane przy ustawie o otwartych zasobach. _ - Bardzo wielu środowiskom, odbiorcom i użytkownikom myli się pojęcie informacji publicznej i zasobu wiedzy, edukacji czy kultury. To są rzeczy, które trzeba rozróżniać _ - wskazał minister.

Jeśli chodzi o ustawę o dostępie do informacji publicznej MAC deklarowało wcześniej, że celem jest zmiana zasad dostępu do takiej informacji. _ - Chodzi o znalezienie modelu dostępu do informacji publicznej, który będąc przejrzystym dla obywatela, jednocześnie zapewniałby administracji komfort w jej przekazywaniu _ - mówił wtedy rzecznik MAC Artur Koziołek.

Projekt stanowiska rządu wobec poselskiego projektu noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej - opublikowany w 2012 r. w Biuletynie Informacji Publicznej resortu - głosi: _ - Rząd wskazuje, iż widzi potrzebę przeprowadzenia gruntownej reformy prawa dostępu do informacji publicznej i jednocześnie powrotu do dyskusji nad właściwą redakcją art. 5 ust. 1a ustawy (który został zakwestionowany przez TK) _.

Z kolei ustawa o otwartych zasobach ma służyć udostępnieniu obywatelom tego, co zostało wytworzone za publiczne pieniądze. _ - Celem jest to, żeby jak najwięcej zasobów było otwartych na jak najbardziej otwartych warunkach - tylko wtedy dajemy szansę, by powszechny dostęp budował powszechną kreatywność w rozwijającym się, zmieniającym społeczeństwie polskim _ - tłumaczył potrzebę powstania takiej ustawy Boni. Konsultacje społeczne ws. tej ustawy mają się zakończyć 21 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski chce, tak jak Portugalczycy Portugalia jest w czołówce państw unijnych jeśli chodzi o elektroniczny dostęp do usług publicznych. Polska pozostaje daleko za nią.
Boni zapowiada w Money.pl wielkie zmiany w urzędach - _ Przypomnę, że pierwsze zadanie jakie sobie postawiłem, to oczyścić tę stajnię Augiasza _ - podkreśla minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Cyfryzacja rozpoczęta. Dziś przestali nadawać sygnał - _ Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową _ - ekscytował się Michał Boni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)