Notowania

Przejdź na
wiadomości
07.10.2012 18:08

Metro w Warszawie. W przyszły weekend mieszkańcy wrócą do ewakuowanego domu

Zastępca rzecznika prasowego Warszawy Agnieszka Kłąb wyjaśniła w rozmowie, że w piątek odbędą się kolejne badania zagęszczenia gruntu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Prawdopodobnie w następny weekend do swoich mieszkań będą mogli wrócić wszyscy mieszkańcy budynku ewakuowanego z powodu osunięcia gruntu przy budowie drugiej linii metra w centrum Warszawy. Do czwartku potrwa utwardzanie gruntu w okolicy budynku.

_ - Przewidujemy, że mieszkańcy będą mogli wrócić do dwóch klatek ewakuowanego budynku w przyszły weekend _ - poinformował w niedzielę po południu wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Dodał, że badania zagęszczenia gruntu nie wykazały przemieszczania się budynku, choć zaznaczył, że pod fragmentem fundamentów na głębokości poniżej 5 metrów _ mamy do czynienia z rozluźnionym gruntem _.

_ - Ten grunt musi być ustabilizowany metodą iniekcji niskociśnieniowej. To potrwa do czterech dni, później konieczne będą badania kontrolne _ - mówił Wojciechowicz. Wiceprezydent poinformował też, że nad wyjaśnieniem przyczyn powstania osuwiska pracują cztery zespoły ekspertów. _ Myślę, że za kilkanaście dni będziemy mieli wyniki ich pracy _ - powiedział.

Wojciechowicz zapewnił też, że jeszcze dzisiaj przedstawiciele miasta spotkają się z przedstawicielami mieszkańców, żeby _ z jednej strony przekazać im te informacje, a z drugiej, żeby wysłuchać, czy są z ich strony jeszcze jakieś prośby, które moglibyśmy pomóc im załatwić _.

Zastępca rzecznika prasowego Warszawy Agnieszka Kłąb wyjaśniła w rozmowie, że w piątek odbędą się kolejne badania zagęszczenia gruntu. Przypomniała, że już w sobotę mieszkańcy części tego budynku, obejmującej 20 mieszkań od strony ul. Marszałkowskiej, mogli wrócić do swoich domów. _ Na powrót w sobotę zdecydowały się cztery osoby _ - poinformowała.

Kłąb dodała, że do budynku podłączono już prąd i wodę, jednak nadal nie ma tam gazu i ogrzewania. _ Te media mają być ponownie przyłączone we wtorek lub w środę _ - zapowiedziała. Ponadto przypomniała, że miasto oferuje ewakuowanym osobom zakwaterowanie oraz wyżywienie w hotelu w centrum. Wyjaśniła, że wczoraj kolejnych sześć osób zdecydowało się skorzystać z oferty miasta. A w sumie od piątku są to 33 osoby.

Jak podkreśliła, wszystkie ewakuowane osoby mogą wracać do swoich mieszkań na krótki czas po niezbędne im rzeczy. Dodała, że odbywa się to w asyście policji, która zabezpiecza budynek i mienie mieszkańców. W poniedziałek ma zostać podjęta decyzja pozwalająca na ponowne użytkowanie biurowca - drugiego z ewakuowanych w piątek budynków.

W piątek ok. godz. 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra koło stacji Świętokrzyska doszło do osunięcia się kilkuset metrów sześciennych gruntu. Ewakuowano dwa budynki. Na kilka godzin został wstrzymany ruch na ul. Marszałkowskiej.

Budowany właśnie centralny odcinek drugiej linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć oba brzegi Warszawy. W połowie sierpnia doszło do awarii na budowanej stacji Powiśle; woda wymyła wówczas grunt pod jezdnią tunelu Wisłostrady. Prace na stacji i ruch w tunelu wstrzymano; trwają prace zabezpieczające. Budowa centralnego odcinka planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowniczy metra rujnują stolicę Mieszkańcy kamienicy nie mogą wrócić do swoich domów, okoliczni nie mają prądu, ogrzewania. Skarżą się też restauratorzy.
Dziura w Warszawie. Wracają mieszkańcy W piątek około godziny 6 przy budowie odcinka drugiej linii metra koło stacji Świętokrzyska doszło do osunięcia się kilkuset metrów sześciennych gruntu.
SLD walczy o stolicę. Bo PO "już się nie chce" Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął opracowywanie raportu o stanie Warszawy.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz