Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
metro w warszawie
18.11.2013 16:55

Metro w Warszawie. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru

Postępowanie śledczych dotyczy nieumyślnego spowodowania zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Warszawska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnej awarii w pociągu warszawskiego metra. Zostanie powołany biegły, który zbada przyczyny zdarzenia - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Do awarii w pociągu metra typu Inspiro doszło wczoraj po południu między stacjami Centrum a Politechnika. Według relacji świadków, oprócz dymu w pociągu było też widać iskry. Pociąg przejechał na stację Politechnika, gdzie ewakuowano około 150 pasażerów. W akcji brali udział policjanci z komisariatu na stacji metra. W wyniku zdarzenia 9 osób, w tym 3 policjantów, trafiło do szpitala wskutek zatrucia dymem.

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prokurator Przemysław Nowak powiedział, że postępowanie dotyczy nieumyślnego spowodowania zdarzenia, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Grozi za to maksymalnie do pięciu lat więzienia.

- _ Przesłuchano już maszynistę, kilku świadków i pokrzywdzonych, dokonano oględzin wagonu. W sprawie zostanie powołany biegły, który pomoże prokuraturze ustalić przyczyny zdarzenia _ - dodał prokurator. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście.

Nowak zaznaczył też, że z dotychczas zebranego materiału _ nie wynika, aby zdarzenie miało charakter umyślnego podpalenia _, choć - jak zastrzegł - miarodajną opinię w tej sprawie sformułuje biegły.

Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła wczoraj, że wszystko wskazuje na to, że zapalił się silnik, bo spalone części znajdują się pod podwoziem. Oceniła też, że maszynista prowadzący pociąg _ postąpił zgodnie z procedurami _. Pociągi Inspiro zostały wycofane z eksploatacji do czasu ponownego sprawdzenia ich pod kątem bezpieczeństwa przez dostawcę - firmę Siemens.

Rzecznik metra Krzysztof Malawko mówił wczoraj, że zadaniem maszynisty w przypadku zadymienia _ jest doprowadzenie pociągu do najbliższej stacji _. Jak relacjonował, pociąg zatrzymał się najpierw na stacji awaryjnej, tuż przez peronem stacji Politechnika, a następnie maszynista zatrzymał skład na peronie. Okoliczności awarii i zatrzymania pociągu w tunelu zbada też komisja Metra Warszawskiego.

Metro Warszawskie zamówiło 35 pociągów Inspiro, 15 z nich ma obsługiwać istniejącą linię metra; 20 linię obecnie budowaną. Umowę na ich dostawę ratusz podpisał w lutym 2011 r. Jej wartość to 1 mld 69 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Pociągi Inspiro wycofane po wypadku Do czasu wyjaśnienia przyczyn pożaru wagonów metra wszystkie nowe składy zostaną wycofane z użycia.
Metro będzie ogrzewać domy? W Londynie Projekt zakłada przechwytywanie ciepła, które ulatnia się szybami wentylacyjnymi oraz tego, które generuje elektryczna podstacja Bunhill. Dzięki temu zostanie ogrzanych co najmniej 500 domów.
Zadymienie metra w Warszawie. Są poszkodowani Stacja Politechnika po zadymieniu będzie zamknięta, ze względu na czynności prokuratora.
Tagi: metro w warszawie, prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz