Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel zapyta Putina o przeszukania w organizacjach pozarządowych

0
Podziel się:

Niemieckie MSZ wezwało ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko kontrolom, a rząd Niemiec wyraził zaniepokojenie z ich powodu.

Merkel zapyta Putina o przeszukania w organizacjach pozarządowych
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy temat niedawnych kontroli i przeszukań w organizacjach pozarządowych (NGO) w Rosji podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Hanowerze - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Tej kwestii nie da się uniknąć - zauważył Georg Streiter. Niemiecka kanclerz i rosyjski prezydent wspólnie otworzą w niedzielę Targi Hanowerskie, jedną z największych tego typu imprez branży przemysłowej.

Niemieckie MSZ oświadczyło, że postępowanie rosyjskich władz wobec instytucji obywatelskich, w tym Fundacji im. Konrada Adenauera i Fundacji im. Friedricha Eberta, musi pozostać w programie rozmów, ponieważ podstawy prawne i sposób funkcjonowania tych organizacji są niezmienne.

Od lutego w siedzibach działających w Rosji organizacji pozarządowych przeprowadzane są kontrole i przeszukania. Według rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich Władimira Łukina dotychczas przeprowadzono je w ponad 100 NGO. Działania te spotkały się z krytyką ze strony Niemiec. Wczoraj niemieckie MSZ wezwało ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko kontrolom, a rząd Niemiec wyraził zaniepokojenie z ich powodu.

W maju 2012 roku prezydent Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi w Rosji; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako _ zagraniczni agenci _.

Niemieckie władze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują rozwój sytuacji wewnętrznej w Rosji i reagują na przypadki naruszania praw człowieka. Bundestag przyjął w listopadzie uchwałę zawierającą ostrą krytykę nękania rosyjskich organizacji pozarządowych. Niemieccy parlamentarzyści wezwali wówczas rosyjskie władze do przestrzegania zasad praworządności.

Czytaj więcej w Money.pl
Sekretna wizyta Putina we Włoszech. Co robił? Według toskańskich gazet, wszystko wskazuje na to, że Putin szukał willi w tym jednym z najpiękniejszych wakacyjnych regionów, który upodobali sobie bogaci Rosjanie.
Putin przywrócił nagrodę z epoki ZSRR Prezydent Rosji podpisał dekret ustanawiający tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej.
Ujawnia rewelacje na temat magnata Towarzyszka skłóconego z Kremlem rosyjskiego biznesmena, którego znaleziono martwego w domu pod Londynem, odkrywa tajemnice.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)