Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja w rosji
03.04.2013 14:37

Merkel zapyta Putina o przeszukania w organizacjach pozarządowych

Niemieckie MSZ wezwało ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko kontrolom, a rząd Niemiec wyraził zaniepokojenie z ich powodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy temat niedawnych kontroli i przeszukań w organizacjach pozarządowych (NGO) w Rosji podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Hanowerze - poinformował rzecznik niemieckiego rządu. *

Tej kwestii nie da się uniknąć - zauważył Georg Streiter. Niemiecka kanclerz i rosyjski prezydent wspólnie otworzą w niedzielę Targi Hanowerskie, jedną z największych tego typu imprez branży przemysłowej.

Niemieckie MSZ oświadczyło, że postępowanie rosyjskich władz wobec instytucji obywatelskich, w tym Fundacji im. Konrada Adenauera i Fundacji im. Friedricha Eberta, musi pozostać w programie rozmów, ponieważ podstawy prawne i sposób funkcjonowania tych organizacji są niezmienne.

Od lutego w siedzibach działających w Rosji organizacji pozarządowych przeprowadzane są kontrole i przeszukania. Według rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich Władimira Łukina dotychczas przeprowadzono je w ponad 100 NGO. Działania te spotkały się z krytyką ze strony Niemiec. Wczoraj niemieckie MSZ wezwało ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko kontrolom, a rząd Niemiec wyraził zaniepokojenie z ich powodu.

W maju 2012 roku prezydent Putin podpisał ustawy zaostrzające kontrolę nad organizacjami pozarządowymi w Rosji; te, które otrzymują fundusze z zagranicy, muszą się zarejestrować jako _ zagraniczni agenci _.

Niemieckie władze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują rozwój sytuacji wewnętrznej w Rosji i reagują na przypadki naruszania praw człowieka. Bundestag przyjął w listopadzie uchwałę zawierającą ostrą krytykę nękania rosyjskich organizacji pozarządowych. Niemieccy parlamentarzyści wezwali wówczas rosyjskie władze do przestrzegania zasad praworządności.

Czytaj więcej w Money.pl
Sekretna wizyta Putina we Włoszech. Co robił? Według toskańskich gazet, wszystko wskazuje na to, że Putin szukał willi w tym jednym z najpiękniejszych wakacyjnych regionów, który upodobali sobie bogaci Rosjanie.
Putin przywrócił nagrodę z epoki ZSRR Prezydent Rosji podpisał dekret ustanawiający tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej.
Ujawnia rewelacje na temat magnata Towarzyszka skłóconego z Kremlem rosyjskiego biznesmena, którego znaleziono martwego w domu pod Londynem, odkrywa tajemnice.
Tagi: opozycja w rosji, angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz