Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
angela merkel
24.02.2013 20:41

Merkel w Turcji. Kanclerz spotkała się z obsługą baterii Patriotów

Nawiązując do konfliktu w Syrii, niemiecka kanclerz dodała, że NATO pokazało swoją operacją, iż chroni terytorium Turcji i ostrzega Syrię przed rozprzestrzenianiem konfliktu poza swoje granice.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rozpoczynając dwudniową wizytę w Turcji, kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z niemieckimi żołnierzami obsługującymi baterie rakiet Patriot stacjonujące tam w ramach misji NATO.

Podczas spotkania z wojskowymi Merkel mówiła, że ich misja ma duże znaczenie. Jest militarnym i politycznym sygnałem, że państwa będące partnerami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego trzymają się razem, jeśli jednemu z nich może grozić niebezpieczeństwo.

Nawiązując do konfliktu w Syrii, niemiecka kanclerz dodała, że NATO pokazało swoją operacją, iż chroni terytorium Turcji i ostrzega Syrię przed rozprzestrzenianiem konfliktu poza swoje granice. Dodała też, że konflikt w Syrii powinien zostać rozwiązany metodami politycznymi.

Wczoraj stacjonujących w Turcji niemieckich żołnierzy odwiedził minister obrony Thomas de Maiziere. Podkreślił on czysto obronny charakter ich zadania i zapewnił Turcję o pełnej solidarności NATO w obliczu zagrożenia ze strony reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

W znajdującym się na południu Syrii Kahramanmaras stacjonuje 300 żołnierzy Bundeswehry. Obsługują oni dwie z sześciu baterii systemu antyrakietowego Patriot rozlokowanych przez NATO. Pozostałe baterie wystawiły Stany Zjednoczone i Holandia. Rakiety mają chronić Turcję przed ewentualnymi atakami ze strony pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Mają one bronić miast Kahramanmaras, Adana i Gaziantep.

Turcja wystąpiła do swych sojuszników w NATO o rozmieszczenie na jej terytorium baterii Patriotów, gdy kilka pocisków moździerzowych wystrzelonych z sąsiedniej Syrii eksplodowało na jej terytorium, powodując ofiary wśród ludności cywilnej. W Syrii od marca 2011 roku trwa rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Asada. Według danych ONZ od początku konfliktu zginęło w tym kraju około 70 tys. osób.

Jutro Merkel będzie rozmawiać z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem o wejściu tego kraju do Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem wizyty kanclerz Niemiec opowiedziała się wczoraj za przyśpieszeniem rozmów o wejściu Turcji do UE. Mówiła też o potrzebie otwarcia nowego rozdziału w negocjacjach z Ankarą.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbudowali przeciwlotniczy system rakietowy Przeciwlotniczy system, którego pierwsza bateria została zainstalowana 26 stycznia, ma bronić tureckich miast Kahramanmaras, Adana i Gaziantep.
Turcja bliżej wejścia do Unii? Merkel chce tego Kanclerz Niemiec Angela Merkel sygnalizuje gotowość do dalszych negocjacji z Turcją w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej.
Ten kraj pomoże UE w pokonaniu kryzysu - _ Blokowanie procesu akcesyjnego Turcji nie ma żadnego sensu _ - uważa Turecki minister ds. UE Egemen Bagis.
Tagi: angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz