Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Memoriał się skarży, prokuratura uprawomocnia rewizje

0
Podziel się:

Putin zażądał zwalczania wszelkich prób bezpośredniej lub pośredniej ingerencji w sprawy wewnętrzne Federacji Rosyjskiej.

Memoriał się skarży, prokuratura uprawomocnia rewizje
(AP/FOTOLINK/East News)

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał na przeprowadzone w marcu przez prokuraturę przeszukania w jego moskiewskim biurze. Według sądu rewizje te były zgodne z prawem i zasadne.

Zdaniem Memoriału, organizacji broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie, prokuratura nie miała żadnych podstaw do przeszukania siedziby stowarzyszenia.

Kontrole i rewizje w siedzibach organizacji pozarządowych (NGO) w Rosji zaczęły się po lutowym wystąpieniu prezydenta Władimira Putina na spotkaniu z kierownictwem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, Putin zażądał wówczas _ zwalczania wszelkich prób bezpośredniej lub pośredniej ingerencji w sprawy wewnętrzne FR _. Gospodarz Kremla wezwał do skupienia uwagi m.in. na NGO finansowanych z zagranicy.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku przez parlament Rosji specjalną ustawą o organizacjach pozarządowych, te spośród nich, które korzystają z zagranicznych grantów i uczestniczą w życiu politycznym, otrzymują status _ organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów _ i muszą rejestrować się w Ministerstwie Sprawiedliwości FR w takim charakterze. Zostają też objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa. Za niepodporządkowanie się nowym przepisom takim organizacjom i ich szefom grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie. W konsekwencji NGO mogą zostać zamknięte.

Memoriał jest jedną z najbardziej cenionych organizacji pozarządowych w Rosji. Stowarzyszenie m.in. walczy o ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej, za co w grudniu 2012 roku minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski uhonorował je nagrodą _ Pro Dignitate Humana _ (Na rzecz Godności Ludzkiej).

W wyniku marcowej akcji prokuratury, w której uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości FR i Federalnej Służby Podatkowej (FNS), Memoriał otrzymał oficjalne wezwanie do zarejestrowania się jako _ zagraniczny agent _. Stosowne pismo prokuratury wręczono członkowi zarządu stowarzyszenia Aleksandrowi Czerkasowowi. Prokuratura uznała w nim, że Memoriał jest finansowany z zagranicy i zajmuje się działalnością polityczną.

Organizacja odpowiedziała, że nie zamierza rejestrować się w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze _ zagranicznego agenta _ i że zaskarży decyzję prokuratury do sądu.

Pierwszą organizacją pozarządowa skazaną za to, że nie zarejestrowała się jako _ zagraniczny agent _, jest stowarzyszenie Gołos, zajmujące się monitorowaniem wyborów wszystkich szczebli w Rosji. W ubiegłym miesiącu sąd w Moskwie wymierzył Gołosowi grzywnę 300 tys. rubli (około 9,7 tys. dolarów), a jego szefowej Lidii Szybanowej - 100 tys. rubli (około 3,2 tys. dolarów). Stowarzyszenie zaprzeczyło, by przyjmowało pomoc z zagranicy po uchwaleniu kontrowersyjnej ustawy.

Rewizje objęły ok. 2 tys. organizacji pozarządowych działających w Rosji, w tym w wielu zajmujących się obroną praw człowieka i walczących z korupcją. Poza Memoriałem przeszukano biura m.in. Agory (stowarzyszenia udzielającego nieodpłatnie pomocy prawnej przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego Rosji), Amnesty International, Human Rights Watch i Transparency International. Skontrolowano nawet niektóre ośrodki zajmujące się nauczaniem języków obcych.

Przeszukania te wywołały krytykę społeczności międzynarodowej. Zaniepokojenie wyraziły m.in. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Rosja ściga zagranicznych agentów Dyrektor rosyjskiego oddziału Amnesty International Siergiej Nikitin poinformował, że był w poniedziałek przesłuchiwany w moskiewskiej prokuraturze.
Żurawie w Rosji na usługach obcych państw? W murmańskim parku nad rzeką Amor żyje rzadki gatunek żurawi. Dyrekcja parku od kilku lat korzysta ze wsparcia międzynarodowych fundacji, zajmujących się ochroną dzikich ptaków.
Memoriał pod lupą Prokuratury Moskwy Prokuratura uznała, że Memoriał jest finansowany z zagranicy i zajmuje się działalnością polityczną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)