Notowania

meksyk
13.09.2014 09:47

Meksykańska armia pod lupą obrońców praw człowieka

To tylko niektóre z domniemanych przewinień meksykańskiej armii, które znalazły się w raporcie wysłanym do Hagi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Obrońcy praw człowieka proszą Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o zbadanie, czy meksykańscy żołnierze dopuszczali się łamania praw człowieka.

Tortury, porwania i wymuszenia - to tylko niektóre z domniemanych przewinień meksykańskiej armii, które znalazły się w raporcie wysłanym do Hagi.

Petycję w tej sprawie złożyła Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH) wraz z innymi organizacjami stojącymi na straży tych praw.

Alarmujący raport w sprawie tortur w Meksyku wydała w tym tygodniu Amnesty International. W ciągu ostatniej dekady organizacja odnotowała sześciokrotny wzrost liczby tortur, stosowanych przez policję i wojsko.

Do łamania praw człowieka miało dochodzić za czasów prezydentury Felipe Calderona w latach 2006-2012.

Do wojny z kartelami narkotykowymi zaangażowano wówczas tysiące żołnierzy. Według oficjalnych statystyk, w trakcie kilkuletniej kampanii zginęło 70 tysięcy osób, a ponad 10 tysięcy - zaginęło w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Czytaj więcej w Money.pl
13 lat w więzieniu, bo zabrakło tlumacza Oskarżony w czasie procesu nie miał możliwości składania zeznań, ponieważ na salę sądową nie sprowadzono tłumacza z języka tzoztil, którym się posługuje.
Ponad 22 tysiące "zaginionych" w Meksyku Powodem zniknięć mogą być przede wszystkim porachunki pomiędzy kartelami.
Ukradli furgonetkę z radioaktywnym ładunkiem Materiał może być wykorzystany jako składnik tzw. brudnej bomby. Jej celem jest rozsianie materiału radioaktywnego przy wykorzystaniu wybuchu klasycznego materiału wybuchowego.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz