Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mediacja UE w sporze o sądy w Kosowie. Co dalej?

0
Podziel się:

Nowa runda prowadzonych przy mediacji Unii Europejskiej rozmów na sporny temat przyszłego systemu wymiaru sprawiedliwości w Kosowie nie przyniosła żadnego postępu.

Na zdj. Ivica Daczić
Na zdj. Ivica Daczić (Dragan Žebeljan/CC/Wikimedia)

Nowa runda prowadzonych przy mediacji Unii Europejskiej rozmów na sporny temat przyszłego systemu wymiaru sprawiedliwości w Kosowie nie przyniosła żadnego postępu - poinformowali dzisiaj w Brukseli premier Serbii Ivica Daczić i szef rządu Kosowa Hashim Thaci.

W trakcie kilkugodzinnych negocjacji pod przewodnictwem szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton obie strony pozostały przy swych dotychczasowych przeciwstawnych stanowiskach.

Daczić wyraził jednak nadzieję, że jego kraj uzyska w przyszłym tygodniu od szefów unijnych państw i rządów zielone światło dla rozpoczęcia rokowań akcesyjnych z UE. _ Serbia zrobiła absolutnie wszystko, by spełnić warunki ku temu _ - zaznaczył. Jednocześnie dodał, że _ istnieje także kilka spraw, których w żadnym razie nie możemy zaakceptować _.

W sporze chodzi przede wszystkim o lokalizację sądu dla rozpatrywania spraw dotyczących kosowskich Serbów. Strona serbska chce, by znajdował się na terenie, który zamieszkuje serbska mniejszość, natomiast według władz w Prisztinie należy go umieścić na obszarze etnicznie albańskim. Serbowie obawiają się, że w takim przypadku sąd byłby stronniczy na ich niekorzyść.

Czytaj więcej w Money.pl
W Kosowie wyborcy nie są bezpieczni Zamaskowani mężczyźni wtargnęli do głównego punktu wyborczego w Mitrovicy i rozpylili wewnątrz gaz oraz rozbili urny wyborcze.
Policja wydała nakaz aresztowania ministra Aleksandar Vulin jest oskarżany o to, że wjechał do Kosowa nielegalnie - poinformował dzisiaj rzecznik kosowskiej policji Brahim Sadriu.
Serbia ostrzega przed wyborami w Kosowie Przeprowadzenie wyborów samorządowych w Kosowie, organizowanych 3 listopada, stanowi jeden z elementów podpisanego w Brukseli pod auspicjami Unii Europejskiej porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)