Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mediacja słabo znana. Chcą to zmienić

0
Podziel się:

Rozwiązywanie sporów na tej drodze ma popularyzować akcja:
Masz prawo do mediacji.

Mediacja słabo znana. Chcą to zmienić
(Mikdam/Dreamstime)

Popularyzacja mediacji jako pozasądowego sposobu rozwiązywania sporów oraz udzielenie podstawowych informacji na jej temat to główne cele kampanii społecznej pod hasłem: _ Masz prawo do mediacji _. Akcję zainaugurowano w resorcie sprawiedliwości.

_ - Ciągle jeszcze zagadnienia związane z mediacją są słabo znane Polakom. Główną przyczyną braku zainteresowania alternatywnymi sposobami rozwiązywania sporów jest brak wiedzy o tym, na jakich zasadach funkcjonuje mediacja i co ona daje _ - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że z przeprowadzonych badań wynika, że mniej niż co piąty ankietowany słyszał o mediacji.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu - przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora. Od 1998 r. mediacje są możliwe w polskim postępowaniu karnym, zarówno na etapie sądowym, jak i przygotowawczym. Od 2001 r. mediacje można stosować w sprawach nieletnich, a od 2005 r. jest ona możliwa w procedurze cywilnej.

Ministerstwo poinformowało, że kampania informacyjna polegać będzie na emisji spotów telewizyjnych oraz audycji radiowych poświęconych tematyce mediacji. Ten etap akcji potrwa sześć tygodni. _ Chciałby podziękować wszystkim ogólnopolskim kanałom telewizyjnym i Polskiemu Radiu za włączenie się w tę akcję _ - zaznaczył Kwiatkowski.

_ - Natomiast po wakacjach ruszymy z drugą odsłoną kampanii, wtedy do spotów telewizyjnych i audycji radiowych dołączone zostaną także bilbordy, informacje w prasie, internecie oraz środkach komunikacji miejskiej _ - poinformowała Marzena Kruk z departamentu praw człowieka ministerstwa sprawiedliwości. Ponadto w sądach i innych instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości rozpowszechniane będą książki i ulotki poświęcone mediacjom.

Do mediacji kierowane są na przykład sprawy związane z konfliktami sąsiedzkimi i rodzinnymi. Mediacja jako forma polubownego rozwiązania konfliktu może być jednak stosowana w każdym sporze, w którym skłócone strony wyrażają gotowość do dyskusji o dzielących je kwestiach z udziałem osoby trzeciej. Przedmiotem mogą być sprawy o charakterze małżeńskim, społecznym, gospodarczym, pracowniczym.

Postępowanie mediacyjne rozpoczyna się w chwili przyjęcia sprawy przez mediatora. Z mediacji można zrezygnować na każdym etapie; nie zamyka ona dostępu do sądu. Organizowanie spotkań w formie sesji, nie zaś rozpraw, pozwala na swobodne wyznaczanie terminów. Postępowanie mediacyjne, w przeciwieństwie do sądowego, nie jest jawne.

Monitorowaniem funkcjonowania instytucji mediacji w polskim systemie prawnym oraz przygotowaniem zmian legislacyjnych dotyczących tego tematu zajmuje się od 2005 r. działająca przy ministrze sprawiedliwości Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.

Czytaj w Money.pl

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)