Notowania

Media publiczne w tragicznej sytuacji finansowej. Będą cięcia?

Jeszcze 10 lat temu 68-70 procent źródeł finansowania radia publicznego stanowiły dochody z abonamentu. Dziś jest to zaledwie 52 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Jeszcze 10 lat temu 68-70 procent źródeł finansowania radia publicznego stanowiły dochody z abonamentu. - _ W tym roku jest to zaledwie 52 procent, a w 2013 roku sytuacja może się okazać jeszcze trudniejsza _- mówił Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia na spotkaniu senackiej komisji kultury i środków przekazu.

- _ Malejące dochody spółki zmuszą radio publiczne do komercjalizacji _- mówił Siezieniewski.

Podobnie źle jest w telewizji. Wpływy abonamentowe dla TVP w ostatnich ciągu lat spadły z 900 milionów do 200 milionów złotych - podkreślał Juliusz Braun, prezes TVP. Jego zdaniem media publiczne w Polsce są na ostatnim miejscu wśród krajów europejskich jeśli chodzi o środki, jakie przeznacza obywatel na funkcjonowanie publicznej telewizji i radiofonii.

_ - W Polsce jest około 13 i pół miliona gospodarstw domowych, z czego połowa nie ma zarejestrowanych odbiorników, 24 procent nie płaci abonamentu, 20 procent jest zwolnionych z opłat _- mówił Juliusz Braun. Oznacza to, że abonament uiszcza 7 procent odbiorców, czyli niespełna milion gospodarstw domowych.

Do tego - jak zaznaczył prezes TVP - Poczta Polska nie kontroluje pobierania opłat abonamentowych. Juliusz Braun wyraził nadzieję, że Poczta Polska będzie wystawiać wnioski o egzekucję, a urzędy skarbowe będą egzekwować te kwoty.

Zdaniem Jana Dworaka, szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, głównym problemem dotyczącym finansowania mediów są anachroniczne przepisy ustawy abonamentowej. Dworak zaznaczył, że KRRiT, która nie ma inicjatywy legislacyjnej, przy woli politycznej gotowa jest zaproponować własne rozwiązania.

W odpowiedzi na to wiceszef senackiej komisji kultury i środków przekazu Aleksander Świeykowski z PO zaznaczył, że jego zdaniem ulgi z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego powinny być rekompensowane z budżetu państwa.

Senator wyraził nadzieję, że szybko powstanie ustawa, która doprowadzi do poprawy sytuacji finansowej mediów publicznych. - _ W pierwszych dniach marca, sam na własne uszy słyszałem deklarację ministra Boniego i ministra Zdrojewskiego, że do końca sierpnia przedłożą parlamentowi nową ustawę, która będzie opisywała nowe sposoby finansowania mediów _- mówił Świeykowski w PR1.

Gotowość podjęcia inicjatywy ustawodawczej zapowiedział także szef senackiej komisji kultury Grzegorz Czelej. Zwracając się do Donalda Tuska oświadczył, że komisja może przedstawić rozwiązania, które uzdrowią sytuację mediów publicznych.

Ponad dwa miesiące temu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni deklarował, że nowa ustawa medialna powinna powstać do końca sierpnia tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy mediów publicznych Sejm ma zapoznać się ze sprawozdaniem KRRiT. Wcześniej, głosami PO i PiS, odrzucił je Senat.
Mecze Euro 2012 będą tylko na tych kanałach W ciągu godziny telewizja wyemituje maksymalnie 12 minut reklam.
Zdrojewski obiecuje, że rząd pomoże radiu Do końca roku powinny zapaść rozstrzygnięcia, dotyczące finansowania mediów publicznych.
Tagi: finansowanie mediów publicznych, media publiczne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz