Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Media: kanonizacja Jana Pawla II na poczatku grudnia

0
Podziel się:

Kardynałowie uznali dziś w Rzymie cud, przypisywany wstawiennictwu błogosławionego papieża.

Media: kanonizacja Jana Pawla II na poczatku grudnia
(PAP/EPA)
bEToBPed

Prawdopodobnie 8. grudnia może się odbyć kanonizacja Jana Pawła II. Donosi o tym dobrze zazwyczaj poinformowana turyńska _ La Stampa _. I dodaje, że wraz z papieżem Polakiem świętym zostałby ogłoszony błogosławiony Jan XXIII. Kardynałowie uznali dziś cud, przypisywany wstawiennictwu błogosławionego Jana Pawła II.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża.

bEToBPef

Watykanista dziennika _ La Stampa _ i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Z kolei watykanistka dziennika _ Il Messaggero _ Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

Z nieoficjalnych informacji, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie. Papież Franciszek zapewne ją zaakceptuje.

bEToBPel
Czytaj więcej w Money.pl
Papież świętym? Brakuje już tylko... Nie wiadomo, kiedy zbierze się komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji, którzy muszą zaaprobować dokumentację na temat niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia przypadku wyzdrowienia.
Lekarz kwestionuje cud. Co z kanonizacją? Po zdiagnozowaniu nowotworu włoskiej zakonnicy dawano pół roku życia - przypomniano z kolei w dokumentach Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
bEToBPeG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)