Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medale od ministra dla zasłużonych adwokatów

0
Podziel się:

Otrzymali je łódzcy adwokaci pomagający opozycji w latach osiemdziesiątych.

Medale od ministra dla zasłużonych adwokatów
(kprm.gov.pl)

Znany łódzki adwokat Stanisław Maurer oraz rodzina zmarłego przed trzema laty byłego wicemarszałka Sejmu Andrzeja Kerna odebrali w Łodzi Srebrne Medale Pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości przyznane adwokatom zaangażowanym w pomoc dla opozycji w latach 80.

Odznaczenia w ramach obchodów 30. rocznicy powstanie NSZZ _ Solidarność _ i w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wręczył - na wniosek łódzkiego zarządu związku - szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Medalami uhonorowano także pośmiertnie byłą prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Marię Budzanowską oraz Zbigniewa Maciejewskiego. Uroczystość wręczenia tych odznaczeń ma odbyć się w innym terminie.

Wręczając medale, minister sprawiedliwości przyznał, że w okresie powstawania Solidarności i jej podziemnej działalności, wśród prawników było wielu, którzy chcieli pomóc represjonowanym, ale wielu pozostawało obojętnych.

_ Uznałem, że nie można zapomnieć o tych, którzy - czy są z nami, czy już odeszli - w ten najpiękniejszy sposób się zapisali, wyciągając pomocną dłoń _ - mówił Kwiatkowski.

Podkreślił, że dla niego tego typu uroczystość jest wyjątkowo ważna. _ Bo często mam wrażenie, że rozlicznie tych, którzy stan wojenny wprowadzali, tych, którzy utrwalali system totalitarny i komunistyczny, wygląda nie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli _ - podkreślił.

Mecenas Stanisław Maurer na I Krajowym Zjeździe NSZZ _ Solidarność _ pełnił funkcję eksperta prawnego. W latach 80. był obrońcą represjonowanych, m.in. Jerzego Kropiwnickiego. W latach 1991-1993 był członkiem Trybunału Stanu.

Były wicemarszałek Sejmu Andrzej Kern w latach 1964-1986 był obrońcą działaczy opozycyjnych, studentów i robotników w kilkudziesięciu procesach politycznych. W stanie wojennym bronił m.in. liderów łódzkiej Solidarności: Andrzeja Słowika, Jerzego Kropiwnickiego i Grzegorza Palkę. W 1982 roku był internowany w Łowiczu.

_ Jestem dumny, że mieliśmy taką adwokaturę, która pierwsza wyciągnęła rękę i przyszła z pomocą tym najbardziej potrzebującym _ - powiedział szef łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc. Podkreślił, że łódzka adwokatura zdała wówczas egzamin z bohaterstwa. Zdaniem łódzkiego lidera związku, najbardziej przykre jest to, że niektóre osoby nie dożyły tej chwili. _ Myślę, że nigdy nie jest za późno na podziękowanie, ale zawsze jest żal, że nie pomyślano o tym wcześniej _ - zaznaczył.

Córka Andrzeja Kerna powiedziała PAP, że dla niej ten medal to dowód, że pamięć o jej ojcu jest nadal żywa. _ To był wielki człowiek, patriota, człowiek wyjątkowo swoim życiem zdeterminowany na pomoc ludziom, więc dla mnie to wielkie zobowiązanie nie tylko żyć z ludźmi, ale im służyć _ - powiedział PAP Monika Kern.

Kwiatkowski powiedział PAP, że dotąd - w ramach obchodów 30-lecia NSZZ _ Solidarność _ - uhonorował medalami 36 adwokatów wskazanych przez Naczelną Radę Adwokacką i związek.

Przed uroczystością szef resortu sprawiedliwości - w 29. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - złożył kwiaty pod pomnikiem-krzyżem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka w Łodzi.

Łódzkie obchody rocznicowe rozpoczną się po południu mszą świętą w kościele Najświętszego Imienia Jezus przy ulicy Sienkiewicza; później uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik-krzyż, gdzie złożone zostaną kwiaty. Wieczorem 50 osób otrzyma medale _ O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 - 4 VI 1989 _, które od kilku lat przyznaje łódzka Solidarność. Dotąd tymi medalami uhonorowanych zostało ponad 600 osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)