Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Matura 2013: decydują się losy ponad 360 tysięcy uczniów

0
Podziel się:

Nie obyło się bez afery.

Matura 2013: decydują się losy ponad 360 tysięcy uczniów
(PAP/Piotr Wittman)

Najbliższe trzy tygodnie zadecydują o ich przyszłości. 368 tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, rozpoczyna zdawanie matury. Rano zaczął się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tymczasem krakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z portali internetowych sprzedawał fałszywe pytania maturalne.

Aktualizacja:11:27

W tym roku formuła matury nie zmienia się w porównaniu z poprzednim rokiem. Inny jest tylko terminarz. Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tłumaczy, że obecne rozwiązanie nie kumuluje wielu egzaminów w pierwszym tygodniu matury. Wcześniej pierwszego dnia, po napisaniu języka polskiego na poziomie podstawowym, wielu uczniów musiało po krótkiej przerwie zdawać poziom rozszerzony. W tym roku ten problem dotknie tylko 104 maturzystów, którzy zdecydowali się na zdawanie wiedzy o tańcu.

Egzamin podstawowy z języka polskiego trwał 170 minut. Składał z kilkunastu pytań dotyczących załączonego tekstu. Maturzyści musieli też napisać tekst na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.

Znamy tematyRola autorytetu w społeczeństwie na podstawie _ Przedwiośnia _ Stefana Żeromskiego oraz przeszłość w _ Glorii victis _ Elizy Orzeszkowej i _ Mazowszu _ Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - takie były tematy do wyboru na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tematy te podali maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, po wyjściu z egzaminu. Według nich, jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył dyskusji na temat roli autorytetu w społeczeństwie, którą na kartach powieści Stefana Żeromskiego _ Przedwiośnie _ toczyli Cezary Baryka i Szymon Gajowiec.

Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, mieli porównać obraz przeszłości w opowiadaniu Elizy Orzeszkowej _ Gloria victis _ i w wierszu _ Mazowsze _ Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka _ 44 zera _ o wszechświecie.

Co dalej?Maturzyści obowiązkowo muszą zdać jeszcze dwa przedmioty. Matematykę na poziomie podstawowym napisze w środę 407 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich to osoby, które poprawiają swój rezultat uzyskiwany w poprzednich latach. Ostatni obowiązek to egzamin z języka obcego. Tutaj tradycyjnie króluje język angielski. Na poziomie podstawowym będzie go w czwartek zdawać 328 tysięcy uczniów.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. Marcin Smolik zauważa, że rośnie popularność przedmiotów ścisłych. W tym roku jednak nadal najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca.

Nie obyło się bez aferyKrakowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z portali internetowych sprzedawał fałszywe pytania maturalne. Kilkanaście osób skorzystało z oferty 24-latka - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Według informacji przekazanej przez Padło, mężczyzna ogłoszenia o zestawach pytań tegorocznych matur oferował na jednym z łódzkich portali internetowaych.

_ - Proponował promocyjne ceny. Dla kupujących tematy z dwóch przedmiotów, trzeci był gratis. Jak już wiadomo, chętnych nie brakowało - kilkanaście osób dało się nabrać _ - powiedziała przedstawicielka małopolskiej policji.

Łódzcy funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna swój _ biznes _ prowadził z Krakowa. Policjanci ze stolicy Małopolski zatrzymali go w poniedziałek. Zabezpieczyli komputer, którym posługiwał się, prowadząc sprzedaż. Zatrzymanemu 24-latkowi za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w maturach. Sprawdź jakie Minister Szumilas: _ bardzo mi zależało, by uczniowie poznali założenia nowej matury przed rozpoczęciem nauki w szkole ponadgimnazjalnej _.
Są wyniki matur. Wiemy, ilu uczniów nie zdało Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97 proc. maturzystów, z matematyki - 85 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 91 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)