Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Matka Madzi zatrzymana pod zarzutem zabójstwa

0
Podziel się:

Już w lutym kobieta spędziła dwa tygodnie w areszcie, jednak potem została zwolniona.

Matka Madzi zatrzymana pod zarzutem zabójstwa
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Katarzyna W., matka Madzi z Sosnowca usłyszała zarzut zabójstwa - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Śledczy podjęli taką decyzję po zapoznaniu się z opinią biegłych sądowych.

Aktualizacja: 21.02

Katarzyna W. została zatrzymana przez policję, a prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt. Kobiecie za zabójstwo dziecka grozi dożywocie. Nie oznacza to jednak, że śledztwo zostało zakończone. Prokuratorzy nadal będą badać sprawę zabójstwa dziewczynki.

Rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek poinformowała, że wczoraj prokuratura uzyskała opinię Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - _ Ta opinia została wydana w oparciu o dwie inne opinie, w tym opinię Gdańskiego Zakładu Medycyny Sądowej. Biegli na zlecenie prokuratury odpowiadali na pytanie, jaka była przyczyna zgonu sześciomiesięcznej Magdy z Sosnowca i w tym zakresie przeprowadzili szczegółowe badania histopatologiczne i toksykologiczne _ - powiedziała Zawada-Dybek.

Zaznaczyła, że nie ma sprzeczności między wcześniej uzyskanymi opiniami a ostatnią ekspertyzą biegłych oraz, że nie będzie na razie ujawniana treść tej opinii. - _ Jedyne, co mogę państwu powiedzieć, to to, że biegli wskazali, że śmierć dziecka miała charakter nagły i gwałtowny _ - powiedziała prokurator.

Poinformowała, że ta opinia oraz drobiazgowo przeprowadzone śledztwo pozwoliły na zmianę zarzutu wobec Katarzyny W., w związku z czym dzisiaj została ona zatrzymana na zlecenie prokuratury. Do zatrzymania doszło w Katowicach. - _ Katarzynie W. został postawiony zarzut zabójstwa dziecka, to jest zarzut popełnienia przestępstwa z art. 148 kodeksu karnego _ - powiedziała. Nie poinformowano, czy Katarzyna W. przyznała się, bądź nie, do winy.

Rzeczniczka dodała, że Katarzyna W. została dziś przesłuchana w prokuraturze. Poinformowała także, że przygotowywany jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie, który zostanie złożony prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia. Zawada-Dybek powiedziała, że zdaniem prokuratury są przesłanki do zastosowania wobec podejrzanej aresztu tymczasowego z dwóch powodów - po pierwsze Katarzynie W. grozi surowa kara dożywotniego pozbawienia wolności, po drugie zachodzi również obawa matactwa ze strony podejrzanej.

Rzeczniczka podkreśliła, że śledztwo trwa i na razie nie może przekazać bardziej szczegółowych informacji. Prokuratura nadal będzie wykonywała planowane czynności, oraz przesłuchania świadków. Oczekuje także na inne ekspertyzy w tym postępowaniu, ponieważ nadal wyjaśniane są _ pewne okoliczności _.

Śledztwo, którego termin był początkowo określony na 24 lipca, zostało przedłużone na _ kolejne miesiące _. - _ Te czynności, które planujemy wykonać w sprawie nie zostaną wykonane do 24 lipca; oczekujemy na kolejne ekspertyzy _ - zapowiedziała prokurator.

Na pytania dziennikarzy dotyczące kwestii udziału w sprawie osób trzecich, prokurator odpowiadała, że ciągle są wykonywane czynności dowodowe, a śledztwo ma charakter otwarty i sprawdzane są różne wersje zdarzenia. W trakcie śledztwa został zgromadzony obszerny materiał dowodowy, ale - jak podkreśliła rzeczniczka - jeszcze wiele zostało do wykonania.

Dzisiaj przed prokuraturą pojawił się też detektyw Krzysztof Rutkowski, który był zaangażowany w poszukiwania dziecka. Dziennikarzom powiedział, że nie jest zaskoczony decyzją prokuratury.

Zaginięcie półrocznej Magdy zgłoszono w styczniu br. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynkę porwano. Potem przyznała, że zginęła ona w wyniku nieszczęśliwego wypadku; miała wypaść jej z rąk. Wskazała miejsce ukrycia zwłok. Kobieta spędziła blisko dwa tygodnie w areszcie.

Wcześniej prokuratura stawiała Katarzynie W. zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, powiadomienia o niepopełnionym przestępstwie (rzekomym porwaniu) oraz tworzenia fałszywych dowodów (kierowania śledztwa przeciw rzekomemu porywaczowi).

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący zwrot w sprawie matki Madzi Mało prawdopodobne by kobieta nakłaniała kogoś do fałszywych zeznań - orzekł sąd.
To byłby efekt badania wariografem Katarzyny W. Naukowcy ujawniają, jaką wartość dla śledztwa w sprawie śmierci Madzi, miałyby wyniki badania.
Matka Madzi zniknęła. _ Nie szukaj mnie, proszę _ O zdarzeniu poinformował media Krzysztof Rutkowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)