Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mateusz Szczurek zapewnia: Ministerstwo nie ograniczało pieniędzy na wybory

0
Podziel się:

Będą dodatkowe środki na finansowanie przyszłorocznych wyborów?

Mateusz Szczurek zapewnia: Ministerstwo nie ograniczało pieniędzy na wybory
(Ministerstwo Finansów)

Ministerstwo Finansów nie ograniczało środków na wynagrodzenia osób, które liczą głosy w komisjach wyborczych - poinformował dzisiaj dziennikarzy minister finansów Mateusz Szczurek.

Szczurek pytany był podczas konferencji, czy znajdą się dodatkowe pieniądze na finansowanie przyszłorocznych wyborów, gdyby potwierdziły się informacje o tym, że nie wystarczy ich na sprawne przeprowadzenie wyborów.

Minister wyjaśnił, że zarówno w budżecie na 2014 r., jak podczas dyskusji między PKW i resortem finansów prowadzonych przy okazji przygotowywania projektu budżetu na 2015 r. elementem dyskusyjnym były wynagrodzenia i premie dla pracowników PKW i Krajowego Biura Wyborczego.

_ - Nie uważam, aby to był czynnik, który stanowi o być albo nie być powodzenia wyborów. Nie ograniczaliśmy środków na inwestycje, nie ograniczaliśmy środków na wynagrodzenia tych, którzy liczą głosy i pracują w obwodowych komisjach. Z tego punktu widzenia zakładamy, że szacunki budżetowe i potrzeby, które przedstawiała PKW, są właściwe i dobrze obliczone _ - powiedział minister.

NIK kontroluje wydatki PKW

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała o poszerzeniu kontroli w PKW o wydatkowanie publicznych pieniędzy na przygotowanie Krajowego Biura Wyborczego do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Kontrolerzy Izby sprawdzają czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny do obsługi wyborów samorządowych w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny. NIK w czasie tej kontroli ma skorzystać z wiedzy zewnętrznych i wewnętrznych ekspertów z zakresu informatyki.

Piątkowa _ Rzeczpospolita _ napisała, że PKW nie jest gotowa do przeprowadzenia w przyszłym roku wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Do takiego wniosku mieli - zdaniem gazety - dojść przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli już po kilkudziesięciu godzinach od rozpoczęcia kontroli w PKW.

Zgodnie z ustaleniami Izby, w PKW nawet nie ruszyły przygotowania do rozpisania przetargów na systemy informatyczne, które miałyby pomóc zliczać głosy w wyborach prezydenckich wiosną i parlamentarnych na jesieni. Jak powiedziała gazecie osoba zaangażowana w kontrolę, od strony technicznej przeprowadzenie przyszłorocznych wyborów jest zagrożone. Dziś Komisja nie byłaby w stanie ich zorganizować.

W przyszłym roku pieniędzy wystarczy

Romuald Drapiński, który w KBW odpowiada za informatykę systemu wyborczego oraz statystykę wyborczą, ocenił w rozmowie, że w projekcie budżetu na 2015 r. przewidziano wystarczającą kwotę na przeprowadzenie wyborów, w tym na obsługę informatyczną. _ Chodzi o to, byśmy mogli stosowny przetarg (dot. systemu informatycznego - PAP) rozpocząć jeszcze w tym roku _ - powiedział. Według Drapińskiego KBW dopiero po uchwaleniu ustawy budżetowej może wystąpić do ministra finansów o potrzebne środki i po jego pozytywnej decyzji ogłosić przetarg.

Z założeń ustawy budżetowej na 2015 r. wynika, że budżet KBW w 2015 r. wyniesie 51,5 mln zł. Dodatkowo zaplanowano blisko 356 mln zł rezerwy celowej na przeprowadzenie m.in. wyborów prezydenckich oraz parlamentarnych - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej. Pula ta będzie też wykorzystana na ewentualne wybory przedterminowe, uzupełniające, referenda.

W czwartek CIR podało, że rezerwa budżetowa przeznaczona na wybory m.in. do Parlamentu Europejskiego i samorządu wyniosła 427,5 mln zł - o taką sumę wnioskowało wcześniej Krajowe Biuro Wyborcze. Sfinansowane z niej zostaną m.in. wypłaty diet dla osób pracujących w związku z wyborami samorządowymi w obwodowych komisjach wyborczych.

Środki z... rezerwy

Do 15 października szef KBW uzyskał z rezerwy budżetowej środki w wysokości 405,2 mln zł (zgodnie z jego wnioskami), łącznie na wybory do PE, wybory samorządowe i inne. Środki te obejmują również kwoty na przeprowadzenie II tury wyborów tj. np. na prezydentów miast, jeżeli rozstrzygnięcie nie nastąpiło w I turze - napisano w komunikacie CIR.

Uruchomione środki z rezerwy obejmowały również wydatki związane z wyborami samorządowymi w wysokości 2,75 mln zł (zgodnie z wnioskiem), przeznaczone głównie na zakup systemu i sprzętu informatycznego, jego wdrożenie i obsługę informatyczną wyborów. W piśmie skierowanym w październiku do premier Ewy Kopacz przez Stefana Jaworskiego, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, nie było postulatów wsparcia finansowego wynikającego z konieczności ulepszenia systemu informatycznego czy wynagrodzeń dla członków komisji obwodowych - zaznaczyło CIR dodając, że PKW _ nie występowała do KPRM ani MF w roku 2013 i 2014 o żadne inne dodatkowe środki poza dodatkami i nagrodami dla urzędników KBW _.

W 2014 roku budżet KBW, w tym wynagrodzeń dziewięciu członków PKW i 51 komisarzy wyborczych, wyniósł ok. 49 mln zł, czyli o milion zł mniej od kwoty wnioskowanej przez KBW. W ramach zgłoszonego budżetu KBW planowało środki w wysokości 2,6 mln zł przeznaczyć na dodatki wyborcze dla urzędników Krajowego Biura Wyborczego, jednak uchwalona przez Sejm ustawa okołobudżetowa nie przewidywała zwiększenia funduszu wynagrodzeń dla KBW w tym zakresie.

W piśmie skierowanym w październiku przez Jaworskiego do premier Kopacz postulowano przywrócenie dodatków wyborczych dla urzędników KBW m.in. _ w związku z ponadstandardowymi obowiązkami w czasie wyborów, pełną dyspozycyjnością i pracą w dni wolne od pracy _. Szef KPRM Jacek Cichocki odpowiedział, że ewentualna realizacja zgłoszonych postulatów będzie możliwa dopiero w roku 2015.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy chętniej płacić podatki? Tego chce minister Szczurek Resort obiecuje, że w zmianach postara połączyć interesy podatników i sektora finansów publicznych.
Rewolucja w Radzie Polityki Pieniężnej. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany Ograniczona liczba kadencji i zmiana systemu wybierania to dopiero początek zmian w radzie. Co jeszcze proponuje resort?
Chaos i zaskakujące decyzje Komorowskiego Prezydent nie zgadza się na postulaty powtórzenia wyborów, ale zmienił plany na najbliższe dni i odwołał wizytę w Japonii.
Atak i okupacja siedziby PKW. Policja odbiła budynek Zatrzymano część napastników, grozi im nawet więzienie. Co dalej z liczeniem głosów i wynikami wyborów?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)