Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Masakra w Syrii trwa. Reżim nic nie robi sobie z protestów

0
Podziel się:

Co najmniej 13 osób zginęło, a dziesiątki odniosły obrażenia w wyniku bombardowania miasta Hims.

Masakra w Syrii trwa. Reżim nic nie robi sobie z protestów
(PAP/EPA)

Co najmniej 13 osób zginęło, a dziesiątki odniosły obrażenia w Hims na zachodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibę w Londynie. To już trzeci dzień ostrzału tego miasta przez rządowe siły bezpieczeństwa.

Wskutek dzisiejszego ostrzału z moździerzy ucierpieli mieszkańcy sunnickiej dzielnicy Baba Amr - poinformowało Obserwatorium, powołując się na swoje źródła w Syrii. Cała prowincja Hims jest jednym z głównych bastionów opozycji przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Do ostrego ataku sił rządowych doszło tuż przed przybyciem tu misji obserwacyjnej Ligi Arabskiej.

Ta panarabska organizacja od dłuższego czasu naciskała na władze w Damaszku, aby pozwoliły jej na wpuszczenie do kraju ok. 150 obserwatorów. Pierwsza grupa, składająca się z ok. 50 obserwatorów pod kierownictwem sudańskiego generała Mustafy Dabiego, ma przybyć do Syrii jeszcze dziś.

Obserwatorzy zostaną podzieleni na pięć 10-osobowych grup, które jutro odwiedzą stołeczny Damaszek, Hamę i Idlib, a w środę m.in. Al-Kamiszli i Dajr az-Zaur.

Na mocy porozumienia, podpisanego w Kairze między Syrią a Ligą Arabską, członkowie misji obserwatorów _ mogą swobodnie kontaktować się z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami rządu, poszczególnymi osobami i ofiarami obecnego kryzysu _ oraz cieszyć się _ swobodą ruchu i komunikowania się w koordynacji z rządem syryjskim _. Obserwatorzy będą również mogli _ odwiedzać więzienia, miejsca przetrzymywania aresztowanych, posterunki policji i szpitale _.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z SYRII (Al Jazeera, ang):

Rzecznik lokalnych komitetów koordynujących antyprezydenckie demonstracje w terenie, Omar Edelbi, oświadczył, że syryjska opozycja domaga się od Ligi Arabskiej przedstawienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ raportu dotyczącego kryzysu syryjskiego.

W jego przekonaniu wpuszczenie obserwatorów Ligi Arabskiej na teren Syrii stanowi _ podjętą przez reżim nową próbę kontrolowania inicjatywy państw arabskich i pozbawienia jej treści _.

Według szacunków ONZ, w ciągu dziewięciu miesięcy protestów przeciwko Asadowi zginęło w Syrii ponad 5 tys. ludzi.

O sytuacji w Syrii, czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rada;bezpieczenstwa;onz;potepila;zamachy;w;syrii,41,0,996393.html) Ostra reakcja ONZ. Nie chcą więcej takich ofiar Do ataków, z którymi, jak twierdzą syryjskie władze, stoi Al-Kaida, doszło w pierwszym dniu wizyty w Damaszku obserwatorów Ligi Arabskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t190321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamachy;w;damaszku;al-kaida;znow;uderza,221,0,996061.html) Al-Kaida znów uderza. 40 zabitych, 100 rannych Ataków dokonali, z użyciem samochodów z ładunkami wybuchowymi, zamachowcy-samobójcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/masakra;w;syrii;juz;ponad;5;tys;ofiar;represji,110,0,994670.html) Masakra w Syrii. Strzelali do uciekających Syryjskie wojsko zabiło ponad 100 osób w operacji prowadzonej w prowincji Idlib w północno-zachodniej części kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)