Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet
16.01.2013 17:46

Marszałek Sejmu chce karania mandatami parlamentarzystów

Zdaniem Ewy Kopacz, projekt da szansę policji, by łamiącemu przepisy drogowe parlamentarzyście wręczyła mandat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

*Koniec z równymi i równiejszymi na drodze, zapowiada marszałek Sejmu. Ewa Kopacz poinformowała, że skierowała do dwóch komisji: regulaminowej, a także sprawiedliwości i praw człowieka projekt, który ma umożliwić karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe. *Marszałek chce, by zmiany te dotyczyły także innych osób chronionych immunitetem, na przykład prokuratorów, Rzecznika Praw Dziecka czy Głównego Inspektora Danych Osobowych.
Zdaniem Ewy Kopacz, projekt da szansę policji, by łamiącemu przepisy drogowe parlamentarzyście wręczyła mandat.

Marszałek Sejmu ma nadzieję, że ten projekt tym razem parlament przejmie. Podobne próby były podejmowane, gdy marszałkiem Sejmu był Bronisław Komorowski. Kopacz skierowała projekt do komisji, ponieważ sama nie posiada inicjatywy ustawodawczej.

Powiedziała, że _ stojąc jako marszałek na straży regulaminu, ale także demokracji _ chciałaby, aby wszystkie kluby parlamentarne także chciały równości posłów i senatorów wobec prawa.

- _ Będziemy nowelizować ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która pozwoli bezpośrednio po zdarzeniu uiścić mandat przez posła, senatora czy osobę chronioną immunitetem, bez tej całej drogi służbowej _ - zapowiedziała.

Kopacz przypomniała, że obecnie, gdy parlamentarzysta złamie przepisy drogowe, należy zwrócić się przez prokuratora do marszałka Sejmu, następnie marszałek zwraca się do osoby zainteresowanej, czy sama wyraża zgodę na uchylenie immunitetu, a jeśli nie, to kieruje sprawę do komisji regulaminowej.

- _ Ta zmiana będzie umożliwiać posłowi natychmiastowe uregulowanie mandatu _ - zaznaczyła Kopacz. Dodała, że nad tym projektem pracował jeszcze poprzedni marszałek Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie nie wywiną się już od mandatów? Marszałek Sejmu chciałaby, by zmiany dotyczyłby nie tylko posłów i senatorów, ale także innych osób chronionych immunitetem, np. prokuratorów.
Minister: Będzie więcej radarów i wyższe kary Inżynieria, nadzór, bezpieczeństwo, edukacja - z tych obszarów będzie się składał Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Fałszywi policjanci wyłudzali mandaty Policjanci z Braniewa zatrzymali dwóch fałszywych funkcjonariuszy drogówki.
Tagi: immunitet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz