Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marine le pen
03.12.2014 18:48

Marie Le Pen "częstym gościem w ambasadzie Rosji"

FN zmierza ku bolszewizmowi w stylu Putina. Najpierw wziął rosyjskie pieniądze, a teraz rosyjski model polityczny - pisze francuska gazeta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Foto-AG Gymnasium Melle/Wikimedia/CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Skrajnie prawicowy francuski Front Narodowy (FN) jest finansowany przez Moskwę, chce też zaimportować rosyjski model autorytarnej demokracji - piszą media we Francji i USA. Formacja Marine Le Pen to pierwsza partia putinowska na Zachodzie - pisze Causeur.

_ FN zmierza ku bolszewizmowi w stylu (prezydenta Władimira) Putina. Najpierw wziął rosyjskie pieniądze, a teraz rosyjski model (polityczny) - _pisze francuski magazyn _ Causeur _, który partii klanu Le Pen poświęcił cały raport.

FN otrzymał od Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego (First Czech Russian Bank) wsparcie finansowe rzędu 9 mln euro. Również _ założyciel i honorowy prezes partii Jean-Marie Le Pen dostał - niezależnie od funduszy dla FN - 2,5 mld dol. od holdingu, którego właścicielem jest były agent KGB _ - pisze _ New York Times _.

Dyrektor finansowy FN Wallerand de Saint-Just powiedział, że partia potrzebuje znaczących środków na kampanie wyborcze i zapewne ponownie zwróci się do Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego w Moskwie po kolejne finansowanie, jako że _ potrzebuje co najmniej 50 mln dol. _ Saint-Just dodał, że kredytu zaciągane w Rosji oprocentowane są na 6 proc., _ co nie jest szczególną uprzejmością _ - cytuje _ NYT _.

Skarbnik FN przyznaje, że Putin mógł interweniować w sprawie rosyjskich pożyczek dla FN, ale nie jest tego całkowicie pewien - kontynuuje nowojorski dziennik.

FN głośno artykułuje swe poparcie dla Rosji i nie tylko krytykuje zachodnie sankcje nałożone na Moskwę, ale wręcz szefowa partii zaproponowała, by Francja zerwała więzi z NATO na rzecz nowego sojuszu, do którego weszłaby też Rosja.

Marine Le Pen ostro krytykuje też tzw. _ oś Waszyngton-Bruksela _ i _ bezwarunkowo popiera cele strategiczne Rosji w odniesieniu do Ukrainy i Syrii _ - pisze _ Causeur _.

Podczas wystąpienia na zjeździe partii w Lyonie Le Pen _ przypuściła też zjadliwy atak na eksploatację złóż łupkowych w USA (...), powodującą znaczące spadki światowych cen ropy, co destabilizuje rosyjską gospodarkę _ - kontynuuje prawicowy magazyn.

_ NYT _ powtarza tezę sformułowaną na wiosnę przez _ Economist _: _ Pieniądze są kolejnym dowodem na coraz szybciej postępujące zbliżanie się skrajnie prawicowych partii europejskich do Rosji _. Już ojciec Marine, Jean-Marie Le Pen nawiązał bliskie relacje z rosyjskim establishmentem politycznym.

Brytyjski tygodnik napisał wówczas, że nikomu sukces europejskich partii skrajnie prawicowych i populistycznych nie jest tak na rękę jak Putinowi. _ Dawniej sojusznikiem Moskwy była lewica; teraz sytuacja się zmieniła _ - napisał _ The Economist _.

Jeśli w wyborach do PE szczególnie dobrze wypadają partie skrajnie prawicowe i populistyczne, to nikt nie będzie się tak cieszył, jak prezydent Rosji Władimir Putin. Dawniej sojusznikiem Moskwy była lewica; teraz sytuacja się zmieniła - napisał _ The Economist _.

_ W ostatnich latach rodzina Le Pen należy do szczególnie częstych gości w ambasadzie Rosji. A teraz - zdaniem niektórych analityków - Marine jest szczególnie atrakcyjna dla Kremla, ponieważ rosną jej notowania w sondażach _ - pisze _ NYT _.

_ Causeur _ przypomina, że w sobotę na zjeździe FN w Lyonie pojawił się rosyjski deputowany, przedstawiciel prokremlowskiej partii Jedna Rosji Andriej Isajew.

Uczestniczył w niej też zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Andriej Klimow, również członek Jednej Rosji. _ Causeur _ zwraca uwagę, że na wystąpienie i powitalny zwrot Isajewa _ drodzy towarzysze _ członkowie FN zareagowali owacją na stojąco.

Po zjeździe partii portal Atlantico napisał, że Marine le Pen zamienia swoje ugrupowanie w nową wersję francuskiej Partii Komunistycznej, której przewodził radykalnie prosowiecki pierwszy sekretarz Georges Marchais.

Podobnie komentuje sytuację _ Causeur _, według którego FN zachowujecie obecnie _ jak Francuska Partia Komunistyczna w swych złotych latach, gdy z entuzjazmem witała wysłanników "wielkiego radzieckiego brata" _.

Marine le Pen wielokrotnie deklarowała już _ pewien podziw dla Władimira Putina (...), że stawia on interesy Rosji i narodu rosyjskiego na pierwszym miejscu _.

Szef francuskich socjalistów Jean-Christophe Cambadelis skomentował umacniający się sojusz między FN a Kremlem w ten sposób: _ Dlaczego Putin stawia na Le Pen? (...) Bo ona chce wyjścia z UE, co spowodowałoby zniszczenie Unii i osłabiło Francję _. _ Ona jest pionkiem na szachownicy Putina _ - dodał Cambadelis.

Czytaj więcej w Money.pl
Chce Francji poza NATO. Wszyscy ją poparli Kontrowersyjna polityk została ponownie wybrana na przewodniczącą Frontu Narodowego.
Blisko 40 proc. Niemców za rosyjskim Krymem Dyskusję o międzynarodowym uznaniu aneksji Krymu sprowokował były przewodniczący SPD Matthias Platzeck.
Gospodarka Rosji bliższa kryzysu? Opinia Rosja jako eksporter ropy cierpi z powodu spadku cen tego surowca.
Tagi: marine le pen, front narodowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz