Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Maria Alochina z Pussy Riot wyszła na wolność

0
Podziel się:

Maria Alochina po wyjściu na wolność skrytykowała amnestię, na mocy której została zwolniona, nazywając ją PR-owskim chwytem. - To profanacja

Maria Alochina z Pussy Riot wyszła na wolność
(AP/FOTOLINK/East News)

Maria Alochina, jedna z dwóch członkiń rosyjskiej punkrockowej grupy Pussy Riot odbywających kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, wyszła dziś na wolność. Oświadczyła, że zajmie się obroną praw człowieka.

Jak przekazują media, z dworca kolejowego w Niżnim Nowogrodzie, dokąd została przywieziona przez służbę więzienną, Alochina udała się do działającej w tym mieście organizacji Komitet przeciw Torturom.

Udzieliła też wywiadu opozycyjnej telewizji Dożd. Skrytykowała w nim amnestię uchwaloną w zeszłym tygodniu przez rosyjski parlament, na mocy której została zwolniona, nazywając ją _ PR-owskim chwytem _.

_ To profanacja _ - mówiła, wskazując, że amnestia nie objęła nawet 10 proc. osadzonych. _ Gdybym miała wybór, odmówiłabym _ - oceniła Alochina, dodając, że nie zmieniła zdania o prezydencie Rosji Władimirze Putinie.

Alochina zapowiedziała, że zajmie się działalnością na rzecz obrony praw człowieka.

Członkini Pussy Riot została zwolniona z kolonii karnej w poniedziałek rano. Poinformowały o tym służby więzienne, prawnicy oraz Piotr Wierziłow, mąż drugiej z więzionych członkiń zespołu, Nadieżdy Tołokonnikowej.

Alochina oraz 24-letnia Tołokonnikowa odbywały karę dwóch lat łagru za wykonanie w lutym 2012 roku antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Obie zostały objęte amnestią, uchwaloną 18 grudnia bieżącego roku przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Rosji, w związku z 20. rocznicą uchwalenia konstytucji. Obie kobiety mają małe dzieci.

Prócz nich na dwa lata kolonii karnej za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _ skazano trzecią członkinię grupy - Jekatierinę Samucewicz, jednak w jej przypadku zawieszono wykonanie kary.

Czytaj więcej w Money.pl
Maria Alochina z Pussy Riot już wolna Alochina została zwolniona dzisiaj około godz. 6 rano czasu polskiego. Jej adwokat oznajmił, że przeczytano mu postanowienie o zwolnieniu z więzienia jego klientki na mocy amnestii.
Ekolodzy zgodzili się na umorzenie śledztwa _ - Nikt z 30 członków załogi statku Arctic Sunrise nie sprzeciwił się umorzeniu śledztwa na mocy amnestii - _ oświadczył Benesławski cytowany przez agencję Interfax.
Protesty na Ukrainie. Będzie amnestia Zgodnie z ustawą amnestyjną skazani za udział w zamieszkach zostaną uwolnieni, a śledztwa wobec podejrzanych zostaną zamknięte.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)