Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manifestanci na Węgrzech nie chcą Orbana

0
Podziel się:

Demonstranci, którzy zebrali się w centrum stolicy, wołali: Więcej demokracji i Precz z Orbanem!

Manifestanci na Węgrzech nie chcą Orbana
(Parlament Europejski)

Ponad 5 tysięcy osób manifestowało w Budapeszcie, domagając się dymisji premiera. Demonstranci, którzy zebrali się w centrum stolicy, wołali: _ Więcej demokracji _ i _ Precz z Orbanem! _

Manifestanci oskarżali Orbana o ograniczanie demokracji i odchodzenie od wartości europejskich. Jak powiedział agencji EFE Zsolt Varady, jeden z organizatorów piątkowej demonstracji, _ cynizm Orbana jest katalizatorem takich protestów _.

Przeciwnicy premiera krytykują go też za politykę zagraniczną, którą on sam nazywa _ otwarciem na Wschód _, a zakładającą zbliżenie z Rosją i Chinami - pisze EFE.

W rozmowie z AFP jeden z uczestników protestu Robert Gombkoto powiedział: _ To niepokojące, w jakim stopniu rząd Orbana oddaje Węgry w strefę rosyjskich wpływów _. Inni demonstranci krytykowali rządy Orbana za deficyt demokracji, zbytnią centralizację władzy i korupcję.

Manifestanci nieśli też napisy wzywające Orbana do odejścia i zaapelowali o zorganizowanie kolejnej demonstracji 1 lutego, w przeddzień przyjazdu do Budapesztu niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Według sondaży popularność szefa rządu spada. Pod koniec listopada ankieta instytutu Median wykazała, że tylko co trzeci Węgier uważa Orbana za dobrego premiera.

Poparcie dla niego spadło w następstwie afer korupcyjnych i postępującego zbliżenia Budapesztu do Moskwy z 48 do 32 proc., też według sondażu instytutu Median.

Spada również popularność partii Orbana, Fideszu, która straciła od października do końca listopada poparcie ok. 900 tys. potencjalnych wyborców, czyli 12 proc. elektoratu.

Sondaże wykazują, że popularność premiera Orbana kształtuje się na takim samym poziomie, jak szefa skrajnie prawicowej partii narodowej Jobbik, Gabora Vony.

Czytaj więcej w Money.pl
Węgrzy wprowadzają zakaz handlu w niedziele Zakaz zacznie obowiązywać od 15 marca 2015 roku, ale zawiera wiele wyjątków, obejmujących przede wszystkim mniejsze sklepy.
Węgrzy idą na rękę Gazpromowi. W zamian... Zdaniem obserwatorów, nowelizacja prawa została zredagowana pod kątem potrzeb węgiersko-rosyjskiej spółki, która miałaby zbudować przebiegający przez Węgry odcinek South Stream.
Kolejna demonstracja na Węgrzech. Nie chcą... Ponad 10 tys. ludzi ponownie demonstrowało we wtorek wieczorem w Budapeszcie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)