Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifestacje za i przeciw zmianom w konstytucji

0
Podziel się:

Warszawa stała sie dziś miejscem dwóch manifestacji o przeciwnych celach. Wszystko dlatego, iż w Sejmie odbywa się dyskusja nad wprowadzeniem do konstytucji zmiany "o ochronie życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci".

*Warszawa stała sie dziś miejscem dwóch manifestacji o przeciwnych celach. Wszystko dlatego, iż w Sejmie odbywa się dyskusja nad wprowadzeniem do konstytucji zmiany "o ochronie życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci". Takie rozwiązanie otworzyłoby furtkę do zaostrzenia ustawy o zakazie aborcji. *

Pod Sejmem odbył się "Marsz dla życia" zorganizowany przez Radio Maryja i LPR, a także środowisk za ochroną życia,które opowiadają się za zmianami w konstytucji. Z kolei przeciwnicy zmian w ustawie zasadniczej manifestowali w obronie kobiet i konstytucji na warszawskim Placu Konstytucji.

Przewodniczący klubu parlamentarnego LPR Mirosław Orzechowski podkreślił, że ma to być głos Polaków w obronie własnej. "W obronie własnych sióstr i braci, którzy się jeszcze nie narodzili, albo stoją nad grobem" - powiedział Mirosław Orzechowski.

Zaproszenie na "Marsz dla życia" umieszczono na stronie internetowej Radia Maryja. Czytamy w nim między innymi, że dzisiejszy świat kwestionuje piąte przykazanie "Nie zabijaj". "W Polsce, Ojczyźnie Jana Pawła II, nadal życie poczęte nie jest w pełni chronione, a ludziom starszym, chorym, niepełnosprawnym zagraża eutanazja" - napisano w zaproszeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Trybunał w Strasburgu uznał rację Polski dot.aborcji Organizatorzy "Marszu dla życia" przypominają też, że w parlamencie trwają prace nad zagwarantowaniem w konstytucji ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Demonstracja na warszawskim Placu Konstytucji, zorganizowana przez organizacje feministyczne i kobiece, była odpowiedzią na manifestację zwolenników ochrony życia, Rodziny Radia Maryja i LPR przed Sejmem.

Organizatorzy wiecu krytykowali działania zmierzające do zmiany konstytucji i innych przepisów w kwestii aborcji. "Stop fanatykom: Romanom i Rydzykom!" - to jedno z haseł, którymi feministki przekonywały do udziału w wiecu.

Podkreślają, że chcą zaprotestować przeciwko tym zmianom w konstytucji, które ich zdaniem mogą w efekcie stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. "My, przeciwnicy zmian, też jesteśmy obrońcami życia i godności człowieka. I smutny to moment, kiedy trzeba udowadniać posłom, że kobieta jest człowiekiem " - podkreśla Katarzyna Bratkowska ze Stowarzyszenia "Same o Sobie! S.O.S."

| Kiedy aborcja jest dozwolona w Polsce? |
| --- |
| Polskie prawo zezwala na dokonanie aborcji jedynie w trzech wypadkach: 1. GDY CIĄŻA JEST WYNIKIEM PRZESTĘPSTWA, np. gwałtu lub kazirodztwa. 2. GDY CIĄŻA ZAGRAŻA ŻYCIU LUB ZDROWIU KOBIETY Jeżeli kobieta cierpi na jakąś ciężką chorobę i specjalista stwierdzi jednoznacznie na piśmie, iż macierzyństwo mogłoby pogorszyć stan zdrowia lub doprowadzić nawet do zgonu. 3. GDY U PŁODU STWIERDZA SIĘ CIĘŻKIE I NIEODWRACALNE WADY Jeżeli badanie prenatalne wykryje, iż u nienarodzonego dziecka są poważne wady w rozwoju, których nie da się wyleczyć np. wodogłowie lub zespół Downa, aborcję można przeprowadzić do 21 tygodnia ciąży. |

Profesor Winczorek ochronie życia w prawie

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek uważa, że zmiany ustawy zasadniczej proponowane przez posłów są niepotrzebne. Te przepisy, które już są chronią życie w dostatecznym stopniu uważa konstytucjonalista. Zdaniem Winczorka można byłoby się zastanawiać, czy w ramach obecnych przepisów nie można zaostrzyć ustawy antyaborcyjnej.

Profesor Piotr Winczorek uważa, że jest inna droga do zmian w konstytucji dotyczących ochrony życia poczetego. Profesor sugeruje, że można zaskarżyć ustawę antyaborcyjną do Trybunału Konstytucyjnego,

Profesor przypomina, że do wprowadzenia zmian w konstytucji potrzeba, żeby "za" głosowało 2/3 składu sejmowego i pod warunkiem, że udział w głosowaniu bierze co najmniej połowa posłów.

Klub PiS kończy prace nad propozycją Kancelarii Prezydenta w sprawie ochrony życia. W myśl poprawki PiS, ustawa zasadnicza ma też gwarantować, że władze będą podejmowały działania chroniące życie poczęte również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.

W Sejmie jest ponadto projekt LPR o zmianie artykułu 38. konstytucji. Miałby on stanowić, że Rzeczpospolita zapewnia prawną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Komisja nadzwyczajna rekomenduje natomiast zmianę artykułu 30. konstytucji, który dotyczy godności człowieka. Miałaby ona być przynależna od momentu poczęcia. Drugie czytanie projektu tych zmian planowane jest w Sejmie jutro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)